• انتشار: 17 ژوئن 2020
  • ساعت: 14:34
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 44947
پرینت

دایکندی دومین تولید کننده زعفران در افغانستان شناخته شد

با کاشت پیاز زعفران در بسیاری از زمین های کشاورزی در ولایت دایکندی این ولایت پس از هرات دومین تولید کننده زعفران در افغانستان شناخته شد.

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری دایکندی می‌گوید در نزدیک به ۴۰ جریب زمین زراعتی در شش ولسوالی این ولایت پیاز زعفران کاشته است.

مسئولان این ریاست تاکید کردند در ۵ سال اخیر، کشت زعفران پس از ولایت هرات بهترین نتیجه را در ولایت دایکندی داده و قرار است صدها دهقان دیگر نیز تحت حمایت این برنامه قرار گیرند.

به گفتۀ مسئولان ریاست زراعت دایکندی، در سال جاری، ۱۹ متریک تن پیاز زعفران به صورت رایگان به دهقانان شش ولسوالی دایکندی توزیع شده است.

سیدعبدالوهاب فیروزی، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری دایکندی گفت برآوردهای این اداره نشان می‌دهد که درآمد دهقانان از کشت و تولید زعفران، بهتر از حاصلات تریاک بوده است.

به گفته او، سال گذشته ۱۰۰ کیلوگرام زعفران در این ولایت تولید شده و انتظار می‌رود این رقم در سال آینده سه برابر شود.

برخی از کشاورزان می‌گویند، در صورت حمایت دولت در زمینۀ تهیه پیاز زعفران، ایجاد مارکت و فراهم‌کردن دستگاه‌های خشک‌کنندۀ زعفران، آنان در زمین‌های بیش‌تری زعفران کشت خواهند کرد.

به گفته ریاست زراعت دایکندی، بیش‌ترین سهم را در کشت زعفران زنان دایکندی دارند و از کارشان راضی اند.

فاطمه موسوی، یکی از زنانی است که به مساحت دو جریب زمین را به صورت شخصی و یک جریب دیگر را با حمایت یک شرکت چینی زعفران کشت کرده است.

در حال حاضر زعفران از پر درآمدترین محصولات زراعتی در کشور محسوب می‌شود. با آن‌که شماری از کشاورزان به تازه‌گی به کشت این محصول رو آورده‌اند، اما در زمینه بسته‌بندی و خشک‌کردن آن نیاز به تجهیزات داردند.

مسئولان ریاست زراعت می‌گویند، ماشین‌های کوچک خشک‌کنندۀ زعفران را با همکاری برخی نهادها در زمان محصول‌برداری زعفران در اختیار این کشاورزان قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.