• انتشار: 15 ژانویه 2018
  • ساعت: 15:06
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25695
پرینت

داکتر عبدالله با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد دیدار کرد

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد در قصر سپیدار دیدار کرد و طرفین در خصوص شماری از مسایل افغانستان و منطقه ای به گفتگو پرداختند.

دفتر ریاست اجرایی کشور با ارسال خبرنامه ای به رها نوشته است که داکتر عبدالله عبدالله روز گذشته (یکشنبه) در دفتر کارش در قصر سپیدار با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد دیدار کرد.

بربنیاد این خبرنامه، در این دیدار دو طرف درباره مسایل منطقه ا‌یی، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، رسیدگی به پناه ‌گاه‌های تروریستان، تخطی ‌های مرزی در شرق کشور، تعزیرات علیه گروه ‌های تروریستی به ویژه طالبان صحبت کردند.

همچنین هیأت شورای امنیت سازمان ملل متحد در پیوند با پروسۀ مردم‌ سالاری، اصلاحات و حکومت ‌داری خوب، برنامه‎ های اقتصادی و توسعه ا‌یی حکومت وحدت ملی با آقای عبدالله بحث و تبادل نظر کردند.

خیریت عمروف سفیر قزاقستان در سازمان ملل متحد و رییس دوره‌ ایی شورای امنیت سازمان ملل که در رأس این هیأت قرار داشت، گفت که آنان آمده ‌اند تا با اقشار مختلف جامعۀ افغانستان دیدار نمایند و در نتیجه با تحلیل وضعیت، در زمینۀ همکاری‌ ها و کمک‌های شان با افغانستان برنامه ‌ریزی کنند.

خانم نیکی هیلی، نمایندۀ امریکا در سازمان ملل نیز دربارۀ اصلاحات انتخاباتی، مبارزه با مواد مخدر و وضعیت سیاسی افغانستان صحبت کرد.

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل هم بر همکاری و کمک با افغانستان در بخش مبارزه با تروریزم، تحت فشارقراردادن حامیان تروریستان و همچنین کمک در توسعه و بازسازی افغانستان تأکید ورزیدند.

عبدالله عبدالله ضمن توضیح وضعیت کشور، از کارکردها و چالش‌های حکومت وحدت ملی یادآوری کرد و گفت افغانستان که در سه سال گذشته‌، فرصت‌هایی را در زمینۀ اصلاحات و حکومت ‌داری بهتر از دست داده‌ است.

رییس اجرایی کشور گفت که حکومت وحدت ملی یک تجربۀ نو در افغانستان بود و اکنون طرف‌های تشکیل ‌دهندۀ دولت، به کار مشترک متعهد هستند.

او بر غیرمتمرکزسازی نظام اداری و بروکراتیک در کشور تأکید ورزید و گفت که تمرکز بیش از حد تصامیم در مرکز دشواری‌ هایی را به وجود آورده است.

عبدالله عبدالله در زمینۀ چالش ‌ها و پیشرفت‌ ها در مبارزه با تروریسم سخن زد و گفت که مردم افغانستان در دفاع از سرزمین‌ شان و مبارزه با هراس ‌افگنان جهانی، بیشترین قربانی را پرداخته ‌اند.

وی افزود: “ما همواره در پی اصلاحات مستمر و دوام‌ دار بوده ‌ایم و باور داریم که اصلاحات پیوسته شرط اساسی تغییرات محسوب می‌شود.”

رییس اجرایی کشور با اشاره به افزایش فاصله میان مردم و حکومت گفت: “امیدواریم در فرصت‌های پیش ‌رو با فعالیت‌های مؤثر در زندگی روزمرۀ مردم وضعیت را بهبود ببخشیم.”

آقای عبدالله بر ارادۀ جدی خویش در راستای برگزاری انتخابات و اصلاحات بنیادین در کمیسیون ‌های انتخاباتی تأکید ورزید و گفت که حکومت در نتیجۀ یک انتخابات بد به وجود آمد و طبیعتا دشواری ‌هایی را به همراه داشت.

اما رییس اجرایی از ارادۀ قاطع حکومت برای اصلاحات در روند انتخابات سخن زد.

عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که آنان به برگزاری انتخابات متعهد هستند و انتخابات پارلمانی، ریاست جمهوری و شورای ولسوالی‌ها در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد.

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی از برنامه ‌های اقتصادی حکومت یاد کرد و گفت که پروژه‌ های توسعه ‌یی کوچک و بزرگ در سراسر کشور راه ‌اندازی شده است.

عبدالله عبدالله همچنین از برنامۀ میثاق شهروندی به عنوان یک پروژۀ مهم و تأثیرگذار در زندگی مردم که در سال‌های پسین راه اندازی شده است، یادآوری کرد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.