• انتشار: ۲۱ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۳۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 61543
پرینت

داکتر زکیه عادلی: هدف اصلی طالبان رسیدن به قدرت از طریق زور است

داکتر زکیه عادلی، معین وزارت عدلیه، می گوید یگانه هدف طالبان رسیدن به قدرت از طریق زور است و مذاکره برای آنها فقط پوششی برای کسب مشروعیت جهانی ست.

خانم عادلی در گفت و گو با سناتور آمریکایی پُل گروو ( Paul Grove)  از وی خواست تا واقعیت های تلخ امروز افغانستان را با مقامات و تصمیم گیرندگان آمریکایی شریک سازد.

معین وزارت عدلیه تاکید کرد دستاوردهای دو دهه افغانستان، متاسفانه، به اساس محاسبه غلط همکاران بین المللی و مشروعیت بخشی به طالبان، در حال نابود شدن است.

داکتر عادلی افزود  بعد از موافقت نامه آمریکا با طالبان و رهایی ۵۰۰۰ هزار زندانی طالب که در اثر فشار های بیرونی صورت گرفت، طالبان قدرت و روحیه ی بیشتر یافتند تیرباران کردن اسرای جنگی توسط طالبان و‌ دیگر جنایات آنان در مناطق تحت تصرفشان، نشانگر رویکرد خشن و غیر انسانی آنهاست.

وی تاکید کرد در صفوف طالبان، وجود افسران و‌ جنگجویان پاکستانی، بیانگر مداخله آشکار ISI در امور جنگ و صلح افغانستان است. زیر بناها و تاسیسات عامه که ساخت و بازسازی آنها هزینه و زمان زیادی را در برگرفته است، به شدت در معرض تخریب هستند.

 خانم عادلی افزود بیشتر از میلیون ها نفر به خاطر جنگ و خشونت های طالبان آواره و مهاجر شده اند.

معین وزارت عدلیه در بخش دیگری از گفت و گو با سناتور امریکایی تاکید کرد بسیاری از فعالین مدنی، مدافعین حقوق بشر و خبرنگاران بدلیل حفظ جان خود، سکوت را نسبت به بیان حقایق ترجیح داده اند و وضعیت آزادی بیان از این منظر، به شدت آسیب دیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.