• انتشار: ۱۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۳۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67230
پرینت

داکتر اسامه عزیز و اسلامی سازی دانشگاه کابل

به گفته منابع نزدیک به داکتر اسامه عزیز، وی از ولایت ننگرهار در شرق افغانستان است، به یک خانواده تحصیل کرده تعلق دارد و یک نوگرای اسلامی به شمار می رود.

داکتر اسامه عزیز که در رشته فقه دکتری دارد چندی پیش به جای محمد اشرف غیرت که دانش آموخته مدرسه دینی بود به عنوان رئیس دانشگاه کابل معرفی شد.

زمانیکه امارت اسلامی طالبان در ماه سپتامبر کاندید خود را به عنوان رئیس دانشگاه کابل، مهمترین و بزرگترین دانشگاه در افغانستان، معرفی کردند، اعتراضات زیادی از سوی دانشجویان و اساتید این دانشگاه برخاست.

حدود هفتاد نفر از پرسنل دانشگاه کابل به شمول اساتید پس از استعفای داکتر عثمان بابوری و معرفی محمد اشرف غیرت به عنوان رئیس دانشگاه استعفا دادند. معترضین معتقد بودند  افراد به مراتب شایسته تری نسبت به محمد اشرف غیرت برای ریاست دانشگاه کابل در افغانستان وجود دارد.

داکتر بابوری با اشتیاق پست ریاست را به محمد اشرف غیرت واگذار نمود و خود برای زندگی روانه آلمان شد. طالبان اما پس از یک ماه در سکوت کامل تصمیم خود را تغییر دادند.  

داکتر اسامه عزیز که در رشته شریعت اسلامی لیسانس، در رشته حقوق تجارت اسلامی ماستری و در رشته فقه اسلامی دکتری دارد سرانجام جای محمد اشرف غیرت را در ریاست دانشگاه کابل گرفت.

داکتر اسامه هفته گذشته به روسای دیپارتمنت ها به عنوان رئیس معرفی شد.

به گفته منابع نزدیک به داکتر اسامه عزیز، وی از ولایت ننگرهار در شرق افغانستان است، به یک خانواده تحصیل کرده تعلق دارد و یک نوگرای اسلامی به شمار می رود.

عبدالله سعید، مدیر ارشد تکنیکی در وزارت تحصیلات عالی افغانستان، به “تی آر تی” گفت:«فکر می کنم رئیس تازه دانشگاه کابل طرفدار تحصیل زنان است اما سیاست امارت اسلامی طالبان اجازه تحصیل مختلط را نمی دهد.»

طالبان تلاش می کنند صنوف درسی طبقه ذکور و اناث را به طور جداگانه برگزار کنند: یک شیفت صبح و شیفت دیگر بعد از ظهر.

با تسلط دوباره طالبان زنان و دختران یک بار دیگر شاهد قوانین سختگیرانه از سوی امارت اسلامی بودند: طالبان زنان و دختران را از تدریس و درس خواندن در دانشگاه ها به شرط تفکیک از یکدیگر منع کردند.

دروس در دانشگاه کابل به حالت تعلیق درآمده و اساتید ماه هاست معاش نگرفته اند.

برخی از کارمندان دانشگاه کابل که نمی خواهند نامی از آنها برده شود بر این باورند انتصاب تازه وضعیت موجود را عوض نخواهد کرد چراکه ده ها هزار دانشجوی دانشگاه های عمومی مجبور شده اند در خانه بمانند و روحیه خود را از دست داده اند.

عبدالله سعید همچنین خاطر نشان کرد داکتر اسامه تلاش می کند دانشگاه کابل را اسلامی سازی کند.

وی افزود داکتر اسامه برنامه درسی را عوض و موضوعات اسلامی را جایگزین علوم مدرن خواهد کرد.

آقای سعید تاکید می کند امارت اسلامی با تحصیل دختران مشکل دارد و در دانشگاه کابل برای پسران و دختران کلاس های جداگانه برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.