• انتشار: ۱۱ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۱۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 61182
پرینت

داکتران بدون مرز: زندگی در لشکرگاه غیرممکن شده است

سازمان داکتران بدون مرز می گوید با کشیده شدن دامنه جنگ به لشکرگاه مرکز ولایت هلمند زندگی در این شهر عملا غیرممکن شده است.

سازمان داکتران بدون مرز اعلام کرد در هفته‌های اخیر درگیری‌ها میان نظامیان دولتی و جنگ‌جویان گروه طالبان به شهرها از جمله شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند کشیده شده است. این سازمان گفته است که زندگی در شهر لشکرگاه به بُن‌بست رسیده است.

در اعلامیه‌ی داکتران بدون مرز که امروز (دوشنبه، ۱۱ اسد) منتشر شده، آمده است که در بیشتر بخش‌های پرجمعیت شهر لشکرگاه شلیک‌های بی‌وقفه، حملات هوایی و راکتی صورت گرفته است. خانه‌های مسکونی مورد حمله قرار گرفته و شمار زیادی مردم زخمی شده‌اند.

به نقل از اعلامیه، جنگ در محدوده‌ای از شهر لشکرگاه، کار رسیدگی به زخمیان را برای سازمان داکتران بدون مرز دشوار کرده است. این سازمان گفته است که کارمندانش که از ساکنان این شهر اند، از ترس زیاد نمی‌توانند از خانه‌های‌شان بیرون شوند.

داکتران بدون مرز گفته است: «این وضعیت بسیار خطرناک است و زندگی به بُن‌بست رسیده است. شماری از کارمندان ما شب در شفاخانه [شفاخانه بست مورد حمایت داکتران بدون مرز] باقی می‌مانند چون مصون‌تر است، اما در پهلوی آن می‌توانند به تداوی مریضان بپردازند. ماه‌ها وضعیت وخیم بود ولی اکنون وضعیت وخیم‌تر شده است.»

با این حال، سارا لیهی، هماهنگ‌کننده‌ی پروژه داکتران بدون مرز در هلمند گفته است که شفاخانه بست تنها در یک روز ده عمل جراحی را بالای کسانی که در جنگ زخمی شده‌اند، انجام داده است.

به‌گفته‌ی او، از سوم ماه می که جنگ شدت یافته تا ۳۱ ماه جولای، تیم‌های داکتران بدون مرز ۴۸۲ زخمی جنگ را درمان کرده‌اند. ۹۲ درصد این افراد در حملات راکتی و گلوله‌باری زخمی شده و ۲۶ درصد آنان زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

داکتران بدون مرز به کمبود امکانات صحی اشاره کرده و گفته است که شدت جنگ نیازهای صحی را فراتر از مراقبت از تروما شدت می‌بخشد.

جنگ در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند از روز جمعه هفته‌ی گذشته شدت گرفته است. طالبان ادعا کرده‌اند که بخش‌هایی از این شهر را تصرف کرده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان روز گذشته صدها نیروی کماندو را برای سرکوب طالبان به لشکرگاه اعزام کرده است. در حال حاضر درگیری میان دو طرف در بخش‌های از این شهر ادامه دارد.  نیروهای امریکایی نیز مواضع طالبان را در این شهر هدف قرار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.