• انتشار: ۱۵ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۱:۵۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 64884
پرینت

داوود ناجی: توافق نامه دوحه و اصرار غنی برای ماندن در قدرت سبب سقوط نظام شد

داوود ناجی مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان می گوید پافشاری غنی برای ماندن در قدرت و توافق نامه صلح امریکا با طالبان در دوحه عوامل اصلی سقوط نظام در افغانستان می باشد.

داوود ناجی، مشاور پیشین شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید توافقنامه دوحه و پافشاری غنی بر ماندن در قدرت دو عامل عمده سقوط نظام بوده است.

داوود ناجی، مشاور سیاسی شورای امنیت ملی افغانستان در گفت‌وگو با یک رسانه خارجی، دو عامل عمده را باعث سقوط دولت اشرف غنی دانست.

آقای ناجی گفت: «عامل نخست، تبانی اشتباه آمریکایی‌ها با طالبان در توافقنامه دوحه و دوم، پافشاری بیش از حد آقای غنی بر ماندن در قدرت بود.»

وی افزود: «قرار بود روز شنبه [یک روز پیش از سقوط کابل] آقای غنی متنی را بخواند که در آن به جامعه جهانی و طالبان اطمنیان دهد که وی حاضر به کنار رفتن از قدرت و انتقال مسالمت‌آمیز آن به دیگران است.»

مشاور سیاسی پیشین شورای امنیت در ادامه، روش‌های فعلی طالبان با مردم را «سرکوب‌گرانه» خوانده، افزود: «طالبان راهی جز اِعمال خشونت و ترس ندارند. آنها نه حکومت‌داری خوب را می‌دانند و نه هم از مجرای سیاسی می‌توانند مشکلات افغانستان را حل کنند. در نهایت، نارضایتی‌های مردمی افزایش پیدا می‌کند»

وی افزود: «در چنین حالتی طالبان دو راه دارند: یا به مردم خدمات عرضه کنند و آنها را در حکومت‌داری شریک و سهیم سازند و یا این که آنها را سرکوب کنند.»

آقای ناجی ادامه داد: «طالبان نه به لحاظ فکری و نه به لحاظ نیروی انسانی، توانایی ارائه خدمات درست و مدرن امروزی را که پاسخگوی نیازهای مردم باشد، ندارند. در نتیجه برای خواباندن اعتراضات برحق شهروندان، ناچارند از شلاق و میله‌ی تفنگ استفاده کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.