• انتشار: 4 ژانویه 2020
  • ساعت: 16:36
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40496
پرینت

دانش: قاسم سلیمانی چهره برجسته ضد داعش بود/برخوردهای خارج از قوائد بین المللی اوضاع منطقه را پیچیده می سازد

معاون دوم رئیس جمهور به تمام کشورهای دور و نزدیک و به خصوص کشورهای همسایه اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان علیه منافع ملی دیگران استفاده نمی‌شود.

محمد سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور قاسم سلیمانی را از قوماندانان برجسته ضد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) دانست و گفت بدون شک هر نوع برخورد خشن و خارج از قواعد بین‌المللی در هر شرایطی بر وخامت اوضاع می‌افزاید.

معاون دوم ریاست جمهوری که روز شنبه، چهاردهم جدی، در نشستی به مناسبت گرامی‌داشت از تصویب قانون اساسی صحبت می‌کرد، گفت کشته‌ شدن قاسم سلیمانی وضعیت «آشفته و پیچیده» را در منطقه رقم زده است.

محمدسرور دانش که قاسم سلیمانی را از قوماندانان برجسته ضدداعش توصیف کرد، اما تصریح کرد استفاده از هرنوع خشونت و خارج از قوانین بین‌المللی بر وخامت اوضاع می‌افزاید و منطقه و جهان را از «صلح و ثبات» دور می‌سازد.

معاون دوم ریاست جمهوری با بیان این‌که افغانستان طالب صلح در منطقه و جهان است، افزود برقراری صلح در افغانستان به صلح در منطقه ارتباط دارد.

این مقام حکومتی از جانب دیگر به همه کشورهای دور و نزدیک و به خصوص کشورهای همسایه اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان علیه منافع ملی دیگران استفاده نمی‌شود. 

معاون دوم ریاست جمهوری در محفل گرامی‌داشت از تصویب قانون اساسی تأکید کرد افغانستان به هیچ کشوری نیز اجازه نمی‌دهد که منافع ملی افغانستان را نادیده بگیرد و کشور را به صحنه جنگ نیابتی مبدل کند.

ارگ ریاست جمهوری نیز واکنش مشابهی در پیوند به کشته‌ شدن قاسم سلیمانی داشته است.

ریاست اجرایی ضمن این‌که از کشته شدن او ابراز تأسف کرده، ایران و امریکا را از دوستان استراتژیک افغانستان خوانده است.

با این حال، محمدسرور دانش، دولت امریکا را متحد استراتژیک و ایران را  همسایه بزرگ و دارای روابط تاریخی با افغانستان توصیف کرد و گفت دولت به روابط خود با تمام کشورها براساس احترام متقابل ادامه می‌دهد.

او از رسانه‌ها نیز خواست همه تحلیل‌های خود را به منافع ملی و روابط افغانستان با منطقه و جهان معطوف کنند.

معاون دوم ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد تحولات منطقه روند صلح افغانستان را متأثر نسازد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود.

او روز جمعه در حمله هوایی نیروهای امریکایی در شهر بغداد، پایتخت عراق، کشته شد.

ایالات متحده قبلا او را تحریم کرده بود.

حمله‌ای که قاسم سلیمانی در آن هدف قرار گرفت، به دستور دونالد ترامپ صورت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.