• انتشار: 9 نوامبر 2020
  • ساعت: 12:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50521
پرینت

دانش: طالبان مسئول کندی پیشرفت در مذاکرات صلح هستند

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور غنی، طالبان را به دلیل عدم پیشرفت و بن بست در مذاکرات بین الافغانی در دوحه سرزنش نمود.

معاون دوم رئیس جمهور که امروز دوشنبه در یک گردهمایی در کابل سخن می گفت، افزود:«طالبان مانع اصلی پیشرفت در مذاکرات صلح دوحه می باشند.»

وی تاکید کرد طالبان به راه حل صلح آمیز برای پایان جنگ در افغانستان اعتقادی ندارند.

سرور دانش گفت دولت جدید ایالات متحده امریکا باید پروسه صلح افغانستان را بازنگری کند و نیاز است تا تمام طرف ها از پروسه صلح حمایت کنند.

مذاکرات بین الافغانی در ماه سپتمر با امید پایان دادن به دهه ها جنگ و خونریزی در افغانستان در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. گروه های تماس تیم های مذاکره کننده حکومت و طالبان تاکنون بیش از ده نشست برای تعیین اجندای گفت و گوهای رسمی برگزار کرده اند.

گروه های تماس به جز دو مورد روی دیگر اصول به توافق رسیده اند: محور بودن مذهب حنفی و توافق نامه صلح طالبان با امریکا از دو مورد اختلاف برانگیز در جلسات گروه های تماس دو هیات می باشد.  

این در حالی ست که فوزیه کوفی از اعضای تیم مذاکره کننده حکومت روز گذشته ابراز امیدواری نمود طی روزهای آینده موارد مورد اختلاف حل شده نشست بین نمایندگان دو طرف آغاز شود.

منابع مرتبط با پروسه صلح از دوحه می گویند قطر و برخی کشورهای دیگر حامی صلح در افغانستان تلاش می کنند موانع موجود را رفع کرده زمینه را برای آغاز گفت و گوهای رسمی بین حکومت و طالبان فراهم کنند.

خانم کوفی افزود:«طرح بین دو طرف مبادله شده. برخی کلمات اضافه  و برخی کلمات تغییر کرده اند. امیدواریم طی روزهای آینده این مشکل را حل کنیم.»

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه، نیز گفت:«پیشنهادات ما ارائه شده و آنها نیز پیشنهادات خود را داده اند. پیشرفت در پروسه به این بستگی دارد که ما نظرات آنها و آنها نظرات ما را بررسی کرده در نهایت به یک توافق برسیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.