• انتشار: 26 آگوست 2020
  • ساعت: 17:16
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 47788
پرینت

دانش: حملات طالبان به مناطق هزاره جات افزایش یافته است

دانش هشدار داد: «طالبان باید بدانند که اگر پا به هزاره‌جات بگذارند، وارد باتلاقی خواهند شد که بیرون شدن از آن برای آنها بسیار دشوار خواهد بود.»

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید گروه طالبان اخیرا حملاتش را بر مناطق هزاره‌جات گسترش داده است که در نتیجه‌ی آن ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

آقای دانش این اظهارات را امروز (چهارشنبه، ۵ سنبله) در همایش تجلیل از «عاشورای حسینی» در وزارت تحصیلات عالی مطرح کرد.

او همچنان هشدار داد: «طالبان باید بدانند که اگر پا به هزاره‌جات بگذارند، وارد باتلاقی خواهند شد که بیرون شدن از آن برای آنها بسیار دشوار خواهد بود.»

او تأکید کرد مردم هزاره‌جات هرگز جنگ طلب و طرفدار تشدید خشونت نبوده و نیستند، «اما اگر خانه و سرزمین آنان مورد تعدی و تعرض قرار گیرد تا آخرین نفس از خود دفاع خواهند کرد».

از سویی هم، آقای دانش گفت گروه طالبان برای آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان، بهانه‌تراشی می‌کند.

او افزود گروه طالبان و حامیان این گروه دولت افغانستان را متهم به ایجاد مانع در برابر صلح می‌کنند، اما مخالف واقعی صلح طالبان هستند که همه روزه با افزایش خشونت، غیرنظامیان را در نقاط کشور به قتل می‌رسانند.

دانش با اشاره به تحریم شماری از اعضای ارشد رهبری طالبان نیز گفت «حتی برخی از کشورهای حامی طالبان، آنان را تحریم کرده‌اند و این تحریم‌ها به این معنی است که گروه طالبان یک گروه تروریستی است».

معاون رییس‌جمهور علاوه کرد دولت افغانستان از این نوع تحریم‌ها استقبال می‌کند، اما انتظار دارد که تحریم رهبران طالبان در عمل به نفع روند صلح و کاهش خشونت منجر شود.

به گفته‌ی او، حکومت افغانستان طرفدار صلحی است که جامعه را از عدالت، آزادی، برابری و کرامت انسانی محروم نکند.

آقای دانش در بخشی از صحبت‌هایش گفت «گروه طالبان یک واقعیت در جامعه افغانستان است»، اما این گروه باید در سایه‌ی چتر قانون اساسی و نظام جمهوریت قرار گرفته و با رأی مردم در قدرت سیاسی شریک شوند.

او تاکید کرد دوره حاکمیت استبداد و سیاست‌های انحصار و حذف برای افغانستان امروز جواب‌گو نیست و مردم افغانستان با فقر و گرسنگی می‌سازند، اما شلاق ستم و تبعیض را هرگز تحمل نمی‌توانند.

دانش طرح ایجاد حکومت موقت در افغانستان را نیز رد کرد و گفت کسانی که خواب اداره موقت را می‌بینند، بدانند که افغانستان به عقب بر نمی‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.