• انتشار: 5 ژانویه 2021
  • ساعت: 13:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52912
پرینت

دانش: بدون حفظ قانون اساسی هیچ نظامی پذیرفتنی نیست

آقای دانش‌ تاکید کرد این قانون اساسی که هویت اسلامی شهروندان افغانستان را بازتاب می‌دهد، نباید در روند صلح به معامله گرفته شود.

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری کشور می‌گوید بدون حفظ قانون اساسی موجود، شکل‌گیری هیچ نظامی برای همۀ طرف‌های صلح پذیرفتنی نخواهد بود.

آقای دانش امروز (سه‌شنبه، شانزدهم جدی) در مراسم گرامی‌داشت از هفدهمین سالروز تصویب قانون اساسی در کابل افزود قانون اساسی موجود ظرفیت لازم برای اجرای هر نوع طرح صلح را در خود دارد.

آقای دانش‌ تاکید کرد این قانون اساسی که هویت اسلامی شهروندان افغانستان را بازتاب می‌دهد، نباید در روند صلح به معامله گرفته شود. او تأکید می‌ورزد، در صورتی که طالبان قانون اساسی موجود را بپذیرند، شهروندان کشور از هر توافقی در روند صلح حمایت خواهند کرد.

آقای دانش علاوه کرد گروه طالبان با نفی قانون اساسی به هدف فروپاشی نظام هستند. به گفتۀ او، طرح برقراری حکومت نیز به معنای نفی نظام موجود است و برای شهروندان و دولت پذیرفتنی نیست.

معاون دوم ریاست جمهوری تأکید کرد برای تأمین صلح پایدار در کشور باید قانون اساسی موجود و ارزش‌های نوزده سال پسین در نوع توافق صلح حفظ شوند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که دومین دور گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان قرار است امروز در قطر آغاز شود. گفته می‌شود طالبان تلاش دارند بحث روی نظام سیاسی را در اولویت گفت‌وگوها قرار دهند؛ در حالی که هیأت دولت بر رأی‌زنی روی برقراری آتش‌بس در این دور گفت‌وگوها تأکید دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.