• انتشار: 7 سپتامبر 2020
  • ساعت: 08:45
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 48172
پرینت

دانشگاه دولتی بغلان به پاسگاه نیروهای امنیتی تبدیل شده است

عبدالقدیر مهان، رئیس دانشگاه ولایت بغلان می‌گوید افزون بر درگیری‌های روزانه، نیروهای امنیتی بخش‌هایی از دیوار این دانشگاه را تخریب کرده‌ و از صحن دانشگاه به سوی طالبان گلوله‌باری می‌کنند.

نزدیک به پنج دانشکدۀ دانشگاه دولتی بغلان در منطقۀ حسین‌خیل – حوزه دوم امنیتی شهر پلخمری – در این روزها به پاسگاه نیروهای دولتی تبدیل شده است.

شماری از دانشجویان این دانشکده‌ها می‌گویند نزدیک به یک‌ ماه از آغاز درس‌های دانشگاه می‌گذرد، اما درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان دروس آنان را مختل کرده است.

یکی از دانشجویان‌ دانشگاه دولتی بغلان که از ولایت کنر به این دانشگاه برای ادامه تحصیل آمده است، می‌گوید درگیری بین نیروهای امنیتی و طالبان در این منطقه، روند عادی درس آنان را مختل کرده است. به گفته او، دانشگاه بغلان در دل یک ساحه جنگی قرار دارد.

شماری از دانشجویان این دانشگاه می‌گویند از زمان راه‌یابی به این دانشگاه، ذهن‌شان درگیر جنگ و شمارش گلوله بوده است.

به گفته آنان، در برخی موارد، نیروهای امنیتی به داخل دانشگاه پناه می‌آورند و از این مکان به‌سوی طالبان شلیک می‌کنند.

عبدالقدیر مهان، رئیس دانشگاه ولایت بغلان می‌گوید افزون بر درگیری‌های روزانه، نیروهای امنیتی بخش‌هایی از دیوار این دانشگاه را تخریب کرده‌ و از صحن دانشگاه به سوی طالبان گلوله‌باری می‌کنند.

به گفته او، مصارف برق مصرفی این نیروها نیز از سوی اداره دانشگاه پرداخت می‌شود.

رئیس دانشگاه بغلان می‌گوید با وجود شکایت‌های مکرر، حکومت محلی و مرکزی به این مشکل رسیدگی نکرده‌ است.

نبی‌الله نبی‌زاده، فرمانده لوای سوم ارتش در ولایت بغلان می‌گوید آنان به دلیل تهدیدات امنیتی و به دستور شورای نظامی، نیروهای دولتی را در داخل این دانشگاه جابه‌جا ساخته‌اند.

دانشگاه بغلان از معدود دانشگاه‌های کشور است که در سه بخش دور از هم – با فاصله‌های ده و بیست کیلومتری – فعالیت دارد. دانشکدۀ کشاورزی در ۳۰ کیلومتری شرق شهر پلخمری، دانشکدۀ اقتصاد، انجنیری، ادبیات و ژورنالیزم در ۲۰ کیلومتری شرق شهر، ریاست دانشگاه، بخش‌های اداری و دانشکده‌‌های شرعیات و تعلیم و تربیه در مرکز شهر پلخمری موقعیت دارند.

دانشگاه دولتی بغلان در پلخمری، مرکز این ولایت واقع شده است. در این دانشگاه حدود ۳۰۰۰ دانشجو – دختر و پسر – مصروف تحصیل اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.