اجتماعی

دانشگاه بامیان” زمین شناسان متخصص” تربیت می کند

عبدالمنان برهان، رئیس دانشکده زمین شناسی دانشگاه بامیان در پایان این محفل به خبرگزاری رها گفت که با توجه به وضعیت اقتصادی افغانستان و بودجه کمی که وزارت تحصیلات عالی به این دانشکده اختصاص داده است، تربیت دانشجویان متخصص کار دشواری است.

آقای برهان افزود که دانشجویان دانشگاه بامیان به ویژه دانشکده زمین شناسی با کمبود استاد و ابزار فنی مواجه اند که فراهم کردن آن کار آسانی نیست:”به رغم این مشکلات ما تلاش می کنیم تا با همکاری وزارت تحصیلات و سایر نهادهای همکار، دانشجویانی تربیت کنیم که بتوانند برای آینده افغانستان موثر باشند”.

عبدالمان برهان

احتمال پیشرفت

دانشگاه بامیان شش دانشکده دارد که در تمامی آنان تا مقطع لیسانس تدریس می شود. هرچند وزارت تحصیلات متعهد شده بود تا پس از انتخاب بامیان به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سارک، در برخی از دانشکده ها، زمینه تدریس تا مقطع ماستری/کارشناسی ارشد را نیز فراهم می کند، اما تا کنون گامی در راستای عملی سازی این وعده، برداشته نشده است.

با این حال عبدالمنان برهان می گوید که ممکن است دانشکده زمین شناسی دانشگاه بامیان، در آینده نه چندان دور، موفق به راه اندازی برنامه ماستری شود:”براساس قانون قبلی وزارت تحصیلات، هر دیپارتمنتی که می خواست اقدام به راه اندازی برنامه ماستری کند، باید حداقل سه دکتر می داشت. ما فعلا دو دکتر داریم و یکی دیگر هم تا یکی دو سال آینده به جمع آنان اضافه خواهد شد”.

آقای برهان تاکید کرد؛ چنانچه تغییراتی در این قانون رونما گردد و بتوان با دو دکتر، برنامه ماستری را راه اندازی کرد، بصورت جدی در این زمینه اقدام خواهد کرد.

نبود نیروی متخصص؛ چالشی برای استخراج معادن

بسیاری از مناطق افغانستان از جمله بامیان، معادن زیر زمینی زیادی را در خود نهفته دارند. تا کنون اما به استخراج این معادن که می تواند در رشد و شگوفایی اقتصاد کشور نقش مهمی داشته باشد، توجهی نشده است و تمامی وعده های مقام های درجه یک دولت مبنی استخراج این معادن، در حد حرف باقی مانده اند.

رئیس دانشکده زمین شناسی بامیان در مورد دلایل این بی توجهی دولت به استخراج معادن گفت که کنترل برخی معادن توسط مخالفان مسلح دولت از یک سو و نبود بودجه و نیروی کار متخصص از جانب دیگر، باعث ناکامی دولت در استخراج معادن کشور شده است.

او تصریح کرد؛ پرورش زمین شناسان متخصص که دانشگاه بامیان نیز در تلاش آن است، می تواند بخش بزرگی از مشکل دولت از لحاظ نبود نیروی کار مورد نیاز را مرفوع کند.

بامیان به دلیل داشتن منابع زیر زمینی وافر از جمله معدن حاجیگگ(بزرگترین معدن آهن در سطح منطقه) و انواع سنگ و خاک، مکان مناسبی برای دروس عملی دانشجویان زمین شناسی است.

انتظار می رود، دانشجویان دانشگاه بامیان، با استفاده از این فرصت، به متخصصانی با تجربه مبدل شوند و در صورتی که شرایط برای استخراج معادن این ولایت فراهم گردد، بتوانند مشکل نبود نیروی کار آموزش دیده را برطرف کنند.

زمان احمدی- بامیان

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا