• انتشار: 29 ژوئن 2019
  • ساعت: 10:09
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35342
پرینت
دبیرکل ناتو:

داعش قصد دارد در افغانستان خلافت اسلامی تأسیس کند

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی سازمان ناتو می‌گوید که داعش به دنبال شکست در سوریه و عراق، در حال تقویت پایگاه‌های خود در افغانستان است.

آقای ستولتنبرگ در پایان نشست وزیران دفاع ناتو در مورد افغانستان گفت یکی از اهداف حضور ناتو در افغانستان و ارایه آموزش به قوای امنیتی و دفاعی افغان و تقویت این نیروها برای مبارزه با داعش است.

سرمنشی ناتو گفت که تقویت نیروهای داخلی کشورها برای مبارزه با تهدید داعش در منطقه، استراتیژی ناتو در عراق و سوریه بوده و عین این برنامه را در افغانستان نیز به اجرا می‌گذارند.

او گفت که قوای افغان ابتکار عمل را در میدان جنگ در دست داشته و در حال تصرف ساحات زیر ادارۀ طالبان اند.

منشی عمومی ناتو گفت: “یکی از دلایل حضور ما در افغانستان و آموزش نیروهای افغان، تلاش برای شکست دادن داعش است.”

همزمان با این، آقای ستولتنبرگ با ابراز خوشبینی از روند صلح افغانستان گفت که بیش از هر وقت دیگر فرصت تامین صلح در افغانستان مهیا شده است.

او گفت با وصف پیشرفت در مذاکرات صلح با طالبان، هنوز طرحی برای خروج سربازان خارجی از افغانستان وجود ندارد.

او گفت: “هدف ما توافق خروج (از افغانستان) نیست، هدف ما توافق صلح است. باید زمینه‌های خروج ما فراهم شود و نباید دستاوردهای ما هدر برود.”

آقای ینس هم‌چنان گفته است: «ناتو در رابطه به افغانستان متعهد است. ما تا زمانی در افغانستان خواهیم بود که نیاز باشد و از این کشور[افغانستان] تهدیدی به ما متوجه نباشد. ما با امریکا یک‌جا به افغانستان رفتیم و یک‌جا نیز این کشور را ترک خواهیم کرد.»

آقای ستولتنبرگ گفت پیام او به گروه طالبان واضح است و آن این است که در میدان جنگ به پیروزی نخواهند رسید. او افزود که هم اکنون ابتکار عمل در میدان جنگ در دست قوای افغان است.

او در بارۀ این‌که چه زمانی توافق صلح نهایی خواهد شد، افزود: «هیچ‌کسی پیش‌بینی کرده نمی‌تواند که چه زمانی توافق صلح میان حکومت افغانستان و طالبان امضا خواهد شد. اما طالبان این را باید بدانند که از راه جنگ موفق نخواهند شد.

سرمنشی ناتو افزود که این پیمان از روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حمایت می‌کند و به گفتۀ وی آلمان گام‌هایی را برای تسهیل این روند برداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.