امنیت و جرایمسیاستِتیتر یک

 داعش شورشیانی با ملیت روسیه را در افغانستان آموزش می دهد

“زمیر کابلوف” نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان گفت “کمپ های نظامی متعددی در افغانستان است که داعش در آنها مصروف آموزش به شورشیانی از آسیای مرکزی و برخی مناطق روسیه می باشند.”

“آنها کاملا به زبان روسی صحبت می کنند. همچنین در میان مربیان این شورشیان، ملیت های مختلفی چون عرب، پاکستانی و حتی انگلیسی و آمریکایی نیز دیده می شود. ”

این دیپلمات ارشد به نقل از سازمان استخباراتی روسیه، شمار شورشیانی که در افغانستان به فعالیت های تروریستی مشغول هستند و به گروه داعش پیوسته اند را ۳،۵۰۰ نفر عنوان کرد و می گوید این رقم در حال افزایش نیز است.

وی افزود “افزایش شمار شورشیان وابسته به داعش باید تهدیدی جدی محسوب شود. داعش یک سال پیش در افغانستان پیدا شد و هم اکنون بیش از ۳،۵۰۰ تن عضو دارد. ”

در همین حال، رئیس ارتش روسیه جنرال “والری جرازیموف” می گوید شمار کل شورشیانی که در افغانستان در قالب ۴،۰۰۰ گروه مختلف تروریستی فعالیت می کنند به ۵۰،۰۰۰ تن می رسد.

جرازیموف که در همین کنفرانس که به منظور بررسی اوضاع افغانستان دایر شده بود سخنرانی می کرد گفت “گروه طالبان با ۴۰،۰۰۰ عضو، قویترین جنبش تروریستی موجود در افغانستان می باشد. ”

“ایگور سرگان” رئیس استخبارات نظامی روسیه می گوید “اما این قدرت طالبان در افغانستان اخیرا توسط گروه داعش به چالش کشیده شده است. این گروه افغانستان را به عنوان یک منبع درآمد می بیند و جایی مناسب برای سرباز گیری می داند که می تواند جایگاه خود را در آسیای مرکزی گسترش دهد.”

وی افزود گروه داعش با استفاده از اوضاع امنیتی افغانستان درصدد است تا نفوذ خود را در آسیای مرکزی افزایش دهد.

سرگان گفت “فکر می کنیم که گروه داعش با دادن رشوه به برخی فرماندهان جنگ طالبان و دیگر شورشیانی که در افغانستان فعالیت می کنند، آنها را به خود جذب می کند.”

جنرال سرگان علاوه کرد “اگر نفوذ داعش در افغانستان رشد کند، این گروه می تواند به راحتی شمال افغانستان یعنی روسیه و شرق افغانستان یعنی منطقه خودمختار شین جیانگ چین را نیز تهدید کند؛ مناطقی که فرماندهان شورشیان از اقلیت ها و دیگر شورشیان محلی استفاده می کنند تا آنها را جذب خود کنند.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا