اجتماعی

داعش زنان را در ولایت ننگرهار به عنوان برده جنسی می گیرد

حمیده وردک یک تن از فعالان مدنی کشور امروز در یک نشست خبری گفت که خشونت علیه زنان در سراسر کشور به حدی توسط زورمندان و گروه های مخالف مسلح افزایش یافته است که گروه داعش اخیرا بیش از یک صد زن را در ولایت ننگرهار با خود به عنوان برده جنسی برده است.

خانم وردک همچنین افزود که این گروه در ولایت ننگرهار و دیگر ولایت های کشور که جای پا دارد، به زنان و دختران اجازه بیرون رفتن نمی دهد و همچنین به خانواده هایی که دختر جوان دارند دستور داده است تا بر سر خانه هایشان پرچمی سیاه آویزان کنند.

او علاوه کرد که دولت اما در قبال این گونه رفتارها هیچ اقدام عملی نشان نمی دهد و فقط به انجام کارهای نمایشی بسنده می کند.

خانم وردک هشدار داد که مردم افغانستان هر گونه تحقیر و سختی را تحمل کرده اند اما در برابر ناموس خاموش نخواهند بود و در صورتی که از سوی دولت در این زمینه اقدامی نشود، مردم برای حفظ ناموس خود مجبور خواهند بود خود به گروه داعش ملحق شوند.

او همچنین گفت که در این اواخر نه تنها موارد خشونت علیه زنان توسط گروه های مخالف مسلح افزایش یافته است، بلکه زورمندان و فرماندهان نظامی نیز از غفلت دولت سو استفاده کرده و دست به تجاوز و یا آزار و اذیت زنان می زنند.

به گفته او، اگر دولت توان مقابله با گروه های مسلح را ندارد، توان مقابله با فرماندهان نظامی و زورمندان را که دارد، اما پر واضح است که در زمینه پیگیری و برخورد با آنان اقدامی نمی کند.

حمیده وردک خاطر نشان کرد که نا امنی بهانه درستی برای پیگیری نکردن قضایای مرتبط با خشونت علیه زنان نیست، زیرا در مناطق امن نیز هیچ گونه پیگیری درستی در این زمینه نمی شود.

او همچنین به مشکلی دیگر نیز اشاره کرد. او گفت از سویی برخی زنان هم که به نهادهای عدلی و قضایی برای طرح شکایت مراجعه می کنند، اغلب با پیشنهادهای نامشروع از سوی کارمندان این نهادها مواجه می شوند. از این رو، کمتر زنی به این نهادها برای طرح شکایت شان مراجعه می کنند.

در همین حال، عطاالله حیران یکی دیگر از فعالین مدنی کشور همکلام با خانم وردک گفت که وحشی گری و بی عدالتی های گروه های تروریستی مانند داعش و طالبان در مناطق شرقی کشور به حد آخر خود رسیده است، و دیگر مردم توان تحمل این رفتارها را ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا