• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۱۵
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 67607
پرینت

داعش ادعای طالبان مبنی بر برقراری امنیت را زیر سوال برده است

با اینکه امارت اسلامی بارها اعلام کرده داعش در افغانستان یک تهدید جدی نیست اما حجم حملات انتحاری و بمب گذاری ها چیز دیگری را نشان می دهد.

امارت اسلامی با تسلط دوباره بر افغانستان اعلام کرد جنگ پایان یافته و افغانستان زین پس در صلح و آرامش به سر خواهد برد. این گفته اما دیری نپایید که با ظهور داعش شاخه خراسان به یاس مبدل شد.

خبرگزاری رویترز در ادامه ناامنی ها طی مطلبی نوشت داعش تعهد طالبان به برقراری امنیت را زیر سوال برده است.

هفته گذشته داعش به تلفن همراه یکی از اعضای خانواده مولوی عزت‌الله از اعضای حزب اسلامی افغانستان در ننگرهار پیام فرستاد که ما او را سلاخی کرده‌ایم؛ بیایید و جنازه‌اش را جمع کنید. این تنها یکی از ده‌ها مورد تروری است که در افغانستان تحت حاکمیت طالبان رخ می‌دهد. سیاستمداران سابق، اعضای طالبان، شیعیان هزاره، فعالان مدنی و اجتماعی و خبرنگاران از قربانیان داعش هستند. این بدان معنا است که ادعای طالبان مبنی بر امنیت در افغانستان به سنگ بزرگی به نام داعش برخورده است.

با اینکه طالبان این ترورها و بمب‌گذاری‌ها را نادیده گرفته و می‌گوید بعد از ۲۰ سال اشغال، زمان زیادی برای امنیت صرف می‌شود، با این حال داعش به یک چالش جدی برای حاکمیت طالبان تبدیل شده است.

این همه ماجرا نیست، کشورهای همسایه افغانستان، آمریکا و اروپا نگران هستند درگیری میان داعش و طالبان به یک جنگ داخلی دیگر، بی‌ثباتی کشور و حملات تروریستی علیه همسایگان و دیگران منجر شود. این موضوع درحالی نگران‌کننده‌تر می‌شود که اقتصاد افغانستان در آستانه فروپاشی کامل است، مردم گرسنه هستند و جهان نگران موج جدید مهاجرت از این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.