• انتشار: ۱۱ عقرب ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۲:۰۰
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 14975
پرینت

دادگاه بین المللی جرایم به زودی تحقیقاتی در خصوص جرایم جنگی در افغانستان آغاز می کند

دادگاه بین المللی کیفری گفته است که به زودی تحقیقاتی در خصوص وقوع جرایم جنگی و جرایم علیه انسانیت در افغانستان که توسط نیروهای آمریکایی، افغانستان و طالبان صورت گرفته، را آغاز می کند.

مجله فارین پالیسی به نقل از چندین منبع آگاه گفته است که «فاتو بنسودا» رئیس دادستان های دادگاه بین المللی جرایم به زودی یک تحقیقات جامع و کامل پیرامون خشونت های اتفاق افتاده در جنگ افغانستان که مشمول نیروهای آمریکایی، نیروهای افغانستان و جنگجویان طالبان می شود را راه اندازی می کند.

لازم به ذکر است که اگر این تحقیقات راه اندازی شود، این اولین بار است که چنین تحقیقی در افغانستان صورت می گیرد.

این در حالیست که دادگاه بین المللی کیفری و یا جرایم تاکنون نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را بخاطر جرایم جنگی احتمالی به این دادگاه نکشانده است.

مجله می افزاید که این تحقیقات احتمالا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در اواخر سال جاری میلادی صورت می گیرد.

در همین حال، گفته می شود که یک هیات از مقامات آمریکایی به مقر اصلی این دادگاه در شهر لاهه در هلند رفته است تا اطلاعات بیشتری در خصوص مقیاس و پوشش این تحقیق بدست آورد.

از سویی دیگر، هنوز کاملا مشخص نشده است که دادگاه بین المللی جرایم در تحقیقات و پس از تحقیقاتش، نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را نیز متهم می کند و یا خیر؛ زیرا برای این اقدام باید مدارک و اسناد کافی داشته باشد، که تاکنون دادگاه از خود چیزی نشان نداده است.

اما دادگاه بین المللی جرایم تاکنون بارها مقامات ارشد نظامی آمریکا در افغانستان را متهم به دست داشتن در جرایم جنگی از جمله رفتار نامناسب و شکنجه زندانیان کرده است.

این دادگاه در یک گزارش ابتدایی که سال گذشته منتشر کرد نوشت، که گرچه «کمیته ضد تروریست آمریکا» تشکیل شد تا در خصوص شکنجه مامورین سرویس اطلاعاتی آمریکا (CIA) و یا سربازان این کشور در افغانستان پس از رویداد یازده سپتامبر تحقیق کند، اما احتمال دارد این کمیته در مجازات اعضایی که در شکنجه ها و جرایم جنگی دست داشته اند، سهل انگاری کرده و یا آسان گرفته باشد.

این گزارش همچنین نوشت که گرچه پنتاگون مدعی است که تاکنون هزاران تحقیق و پیگیری و مجازات علیه نیروهایی که مرتکب این گونه جرایم در افغانستان شده اند، انجام داده است، اما این اقدامات بیشتر اقدامات مدیریتی و نه جنایی بوده است، و افسران ارشد هیچ گاه تحت این اقدامات قرار نگرفته اند.

دادگاه لاهه همچنین گفته است که شواهدی دارد که نشان می دهد بسیاری از قربانیان عمدا مورد خشونت و شکنجه های فیزیکی و روانی قرار گرفته اند.

در همین حال، واشنگتن بارها اعلام کرده است که دادگاه لاهه این صلاحیت را ندارد تا علیه این کشور تحقیقاتی پیرامون جرایم جنگی راه اندازی کند، زیرا آمریکا «اساسنامه روم» که دادگاه لاهه بر مبنای آن تاسیس شد، را تاکنون امضا نکرده است.

اما، دادگاه بین المللی کیفری می گوید از آنجایی که افغانستان این اساسنامه را در سال ۲۰۰۳ امضا کرد، تمامی جرایمی که در خاک افغانستان بوقوع بپویندد و یا توسط اتباع افغانستان صورت بگیرد، مشمول قوانین و نظارت این دادگاه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.