• انتشار: 18 نوامبر 2018
  • ساعت: 23:35
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30543
پرینت

خوشبینی خلیل زاد به نتایج مذاکرات صلح با طالبان

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان امرزو در کابل گفت که امیدوار است پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مذاکرات صلح با طالبان به نتیجه برسد

به گزارش رها، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان می‌گوید امیدوار است تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده یک توافق صلح با گروه طالبان بدست بیاید.
آقای خلیلزاد که بعد از ظهرامروز یکشنبه ۲۶ عقرب در جمع خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد، گفت هرچند که نتیجه گیری الآن زود است؛ اما “به صورت محتاطانه‌ای” به مذاکرات صلح با طالبان خوشبین است.
آقای خلیلزاد گفت که زمینه صلح به وجود آمده و گروه طالبان هم دریافته که از طریق جنگ برنده نخواهند شد و به همین دلیل هم باید دولت افغانستان و هم گروه طالبان خود را آماده مذاکرات جدی صلح کنند.
او گفت:”نمی‌خواهم انتظارات نادرست به وجود بیاورم ولی دولت نیاز دارد تا یک هیأت معتبر و همه‌شمول مذاکره‌کننده را که نماینده همه افغان‌ها باشد، ایجاد کند و فکر کنم این کار در جریان است. طالبان هم هیأت مذاکره‌کنند خود را تغییر داده‌اند و احتمالا تغییرات بیشتری هم در راه است.”
آقای خلیل‌زاد تأکید کرد که فرآیند صلح در افغانستان باید به گونه‌یی باشد که هیچ گروهی برای جامعۀ جهانی تهدید نباشد.
ظاهرا آقای خلیلزاد در تلاش است که با ایجاد این هیأت جدید مذاکره‌کننده، هم نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی و قومی در مذاکرات مشارکت داشته باشند و هم به این نگرانی دولت افغانستان پرداخته شود که تاکید دارد مذاکرات باید مستقیم میان دولت و طالبان صورت بگیرد.
دولت افغانستان اخبار منتشر شده مبنی بر بحث روی تعویق انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده است اما آقای خلیلزاد امروز گفت که امیدواری او این است که تا پیش از برگزاری انتخابات مذاکرات صلح با گروه طالبان توافق به نتیجه برسد.
زلمی خلیلزاد که دو ماه پیش از سوی دولت دونالد ترامپ برای پیش‌برد گفتگوها با طالبان توظیف شد، تا کنون دو دور مذاکرات مستقیم را برای جستجوی راه‌های پایان جنگ در افغانستان با نمایندگان این گروه در قطر برگزار کرده است.
بر اساس گزارش اسوشتیدپرس گروه طالبان خواهان تأخیر انتخابات ریاست جمهوری، ایجاو دولت موقت، تعیین جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و رهایی مقامات ارشد این گروه از زندان شده‌ است و آقای خلیل زاد هم خواستار آتش‌بس از سوی طالبان شده که از سوی طالبان مورد قبول واقع نگردیده است.اما آقای خلیلزاد در نشست خبری امروزش دراین مورد چیزی نگفت و سخنگویان گروه طالبان هم ابراز نظری نکرده‌اند.
براساس اعلام کمسیون مستقل انتخابات، قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۳۱ حمل ۱۳۹۸ برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.