• انتشار: 7 اکتبر 2019
  • ساعت: 15:59
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38439
پرینت
رحمانی و ناصری به مسلمیار

خود را با مردم و قانون طرف نکن/ زمان زورگویی به پایان رسیده است

آقای رحمانی گفت اظهارات اخیر مسلمیار غیر قانونی است که می خواهد انتخابات را به بن بست بکشاند. کمیسیون‌های انتخاباتی باید بدون هیچ فشاری وظایف خود را مطابق قانون انجام دهند.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان که در نشست امروز دوشنبه (۱۵ میزان) این مجلس صحبت می‌کرد، گفت: “موضع برخی افراد زورگو در مورد شمارش آرای انتخابات مخالفت با قانون و مایه شرمساری است.”

آقای رحمانی بیان داشت این اظهارات غیر قانونی به معنای به بن‌بست کشاندن انتخابات است و کمیسیون‌های انتخاباتی باید بدون هیچ فشاری وظایف خود را مطابق قانون انجام دهند.

مسلم‌یار همچنین روز گذشته به رییس مجلس نمایندگان هشدار داد و گفت: “همین قدر می‌گویم که خود را اصلاح کن؛ وگرنه برای همه مردم افغانستان معلوم است که با چه فسادی در انتخابات درونی به ریاست مجلس رسیده‌ای؛ لطفاً وزن خود را سنجیده، ابراز نظر کنید.”

اما؛ آقای رحمانی می‌گوید، زمان زورگویی ختم شده و مردم اجازه هر ظلمی به خق خودشان را نمی‌دهند.

آقای رحمانی همچنین افزود، اظهارات رییس مجلس سنا روابط دو مجلس را نیز خدشه دار کرده و او باید به دلیل نقض قانون، از همه مردم افغانستان معذرت بخواهد.

از سویی هم، لطف الله بابا یکی دیگر از اعضای مجلس سنا در نشست روز گذشته این مجلس، با اشاره به این که آقای رحمانی از طریق توزیع ۳۶ میلیون دالر در “تشناب‌های” مجلس به نمایندگان به کرسی ریاست رسیده گفت نمایندگان نیز بر بنیاد تقلب به مجلس راه یافته‌اند؛ بناً مجلس مشروعیت ندارد و باید لغو گردد.

اظهارات دیروز رییس و یک عضو مجلس سنا با واکنش جدی برخی نمایندگان مجلس مواجه شده است.

غلام حسین ناصری یک عضو مجلس گفت از آدرس مجلس سنا گفته می‌شود که مجلس نمایندگان مشروعیت ندارد؛ مسلم‌یار این سناتور انتصابی باید بداند که زمان زورگویی به پایان رسیده و نیز از موقف خود سوء استفاده نکند.

آقای ناصری افزود: “حکومت حکومت نیست وگرنه زمانیکه محافظانت یک سرباز را در پل بهسود شهید کردند، باید محاکمه می‌شدی و به زندان می‌رفتی؛ اتهام حمایت داعش توسط برادرت هم که از سوی امنیت ملی مطرح شده است؛ بناً جایگاه حقوقی خود را بدان و دست از پارازیت پراگنی بردار.”

مهدی راسخ دیگر عضو مجلس هم گفت: “مسلم‌یار بداند که با قانون طرف است و حافظ قانون هم مردم هستند؛ کسی‌که با قانون و مردم طرف شود، سرنوشتش همانند ملاعمر و بن لادن در زباله‌دان تاریخ دفن خواهد شد.”

آقای راسخ بیان داشت مسلم‌یار با تقلب رییس مجلس سنا شده؛ زیرا حریف انتخاباتی خود آقای باختر امین زی را توسط یک فرمان غیر قانونی اشرف غنی از سر راه خود کنار زد تا به این مسند برسد.

مسلم‌یار هفته گذشته بود که گفت آرای بدون بایمتریک را با زور بالای “پدر” رییس کمسیون انتخابات حساب می‌کند. او در نشست دیروز مجلس سنا نیز گفت بر موضع قبلی خود ایستاده است و در جاهایی که مردم در روز انتخابات صف کشیده و بنا بر نبود نام شان در فهرست رای دهندگان، بدون بایومتریک از حق رای خود استفاده کرده‌اند باید به حق رای آنان احترام گذاشته شود.

اما؛ پیش از این کمیسیون انتخابات گفت مطابق به قانون انتخابات آرای بدون بایومتریک از روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری خارج خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.