• انتشار: 6 اکتبر 2019
  • ساعت: 14:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38409
پرینت
مسلمیار خطاب به رحمانی

خود را اصلاح کن!

فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا خطاب به رحمانی رئیس ولسی جرگه می گوید رحمانی با تقلب به کرسی ریاست مجلس رسیده و باید با احتیاط سخن بگوید.

 فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا بار دیگر در نشست امروز یک‌شنبه(۱۴ میزان) این مجلس گفت نباید آرائی که بدون بایومتریک و به صورت شفاف در روز انتخابات استعمال شده از شمارش باز بماند.

مسلم‌یار در نشست روز سه شنبه هفته گذشته مجلس سنا نیز گفته بود با زور آرای بدون بایمتریک را بر سر کمیسیون انتخابات حساب می‌کند.

او همچنین خطاب به رییس کمیسیون انتخابات گفته بود که سر پدرش این آرا را حساب خواهد کرد.

آقای مسلم‌یار در نشست امروز مجلس سنا نیز گفت: “احتمالاً صندوق‌ها در گوشه گوشه کشور از آرای تقلبی پر شده باشند که یک خیانت است؛ ولی در جاهایی که مردم در روز انتخابات صف کشیده و بنا بر نبود نام شان در فهرست رای دهندگان، بدون بایومتریک از حق رای خود استفاده کرده‌اند باید به حق رای آنان احترام گذاشته شود و ما بر موضع قبلی خود در این خصوص ایستاده‌ایم”.

او افزود طرفدار تقلب نیست و باید کمیسیون میان آرای تقلبی و آرای بدون بایمتریک ولی شفاف تفکیک قایل شود.

اظهارات مسلم یار مبنی بر شمارش آرای بدون بایومتریک واکنش‌های مختلفی را در پی داشت.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان نیز در واکنش به این موضع گیری مسلم‌یار گفت اظهارات او تنش آلود است و او باید از اینگونه اظهارات تهدید آمیز جداً اجتناب کند.

اما؛ آقای مسلم یار در واکنش به موضع گیری‌ها به ویژه موضع رییس مجلس نمایندگان، گفت: “همین قدر می‌گویم که خود را اصلاح کن؛ وگرنه برای همه مردم افغانستان معلوم است که با چه فسادی در انتخابات درونی به ریاست مجلس رسیده‌ای؛ لطفاً وزن خود را سنجیده، ابراز نظر کنید.”

از سویی هم، لطف الله بابا یکی دیگر از اعضای مجلس سنا با اشاره به این که آقای رحمانی از طریق توزیع ۳۶ میلیون دالر در “تشناب‌های” مجلس به نمایندگان به کرسی ریاست رسیده گفت نمایندگان نیز بر بنیاد تقلب به مجلس راه یافته‌اند؛ بناً مشروعیت ندارد و باید لغو شده و دوباره انتخابات پارلمانی برگزار شود.

اما؛ آقای مسلم‌یار تاکید کرد او فقط در مورد گرفتن نام پدر رییس کمیسیون انتخابات اشتباه کرده و اشتباه خود را می‌پذیرد و به همین خاطر معذرت خواسته است؛ اما در مورد شمارش آرای بدون بایومتریک بر موضع قبلی خود ایستاده است.

او همچنین گفت، این موقفش بر بنیاد فیصله‌های کمیسیون انتخابات بوده؛ ولی به هرفیصله ای که کمیسیون انتخابات در مورد شمارش آرا اتخاذ ککند احترام می‌گذارد.

پیش از این کمیسیون انتخابات اعلام کرده بود آرای بدون بایومتریک از روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری خارج خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.