• انتشار: 21 اکتبر 2020
  • ساعت: 14:31
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 49892
پرینت
رئیس جمهور غنی در مجلس حین معرفی نامزد وزیران

خواب طالب برای پیروزی هرگز به واقعیت مبدل نمی شود

رییس جمهور از نقش ولسی جرگه در قطعنامۀ لویه جرگۀ مشورتی صلح تشکر کرد و تصریح نمود: باوجود اطمینانی که برای آتش بس و کاهش جدی خشونت در هنگام برگزاری لویه جرگه داده شده بود، بدبختانه، طالبان و حامیان شان به خشونت ادامه دادند.

رییس‌جمهور غنی امروز اعضای کابینه را به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

هنگام سخنرانی رییس‌جمهوری، برخی نمایندگان مجلس دست به اعتراض زدند. آنان از «انکشاف نامتوازن و بی‌عدالتی» در نظام انتقاد کردند.

اشرف‌غنی در واکنش به اعتراضات نمایندگان خشمگین شد و گفت شما از تاریخ درس نگرفته‌اید. می‌خواهید سقوط نظام شاه‌ امان‌الله تکرار شود؟ می‌خواهید کودتای سقوط رژیم داوود خان تکرار شود و زمینه برگشت طالبان فراهم شود؟

غنی در بخشی از صحبت‎هایش گفت ما در مقطعی از تاریخ قرار داریم که ضرورت عقلانیت در طرح و قاطعیت در عمل را از فرد فرد این ملت عظیم و از همه ما به صورت یک کتلۀ واحد، خواهان است.

او افزود تصامیم امروز ما تعیین کننده فردای ماست، امروز نه تنها التیام دردهای پنج نسل زندۀ ما، در داخل و خارج کشور اولویت دارد، بلکه رفاه پنج نسل آیندۀ ما نیز مطرح است.

رییس جمهور غنی با بیان اینکه این نسل، آینده محور و نظام محور است، گفت به شمول همۀ ما، بزرگترین آرزوی پنج نسل زندۀ افغانستان خاتمه دادن به خشونت‌های میراثی و تحمیلی است تا آرزوی وحدت ملی، مشارکت همۀ اقشار و انکشاف متوازن در همه سطوح کشور عملی گردد.

رییس جمهور از نقش ولسی جرگه در قطعنامۀ لویه جرگۀ مشورتی صلح تشکر کرد و  تصریح نمود: باوجود اطمینانی که برای آتش بس و کاهش جدی خشونت در هنگام برگزاری لویه جرگه داده شده بود، بدبختانه، طالبان و حامیان شان به خشونت ادامه دادند. حملات اخیر طالبان به ولایات هلمند و غور و سایر نقاط کشور، نشان دهنده این است که آنها هنوز هم به روایت کاذب فتح باورمند هستند.

وی با تاکید براینکه طالب هیچ وقت به روایت پیروزی خود پیروز نخواهد شد، گفت در جلسه اخیر شورای امنیت به مسئولین هدایت داده‌ام تا زمینۀ رسیدگی به خانواده های شهدای پرافتخار قوای امنیتی و دفاعی ما سریع، ساده و موثر گردد و به اطفال و خانواده های آنان رسیدگی جدی صورت خواهد گرفت.

رییس جمهور با اشاره به بحث‌های چند روز گذشته‌اش با مقامات عالی رتبۀ ایالات متحدۀ امریکا، گفت که آنان اطمینان دادند که به تعهدات شان در رابطه به افغانستان پابند هستند.

وی باتوجه به آمادگی‌ها برای کنفرانس قریب الوقوع جینوا، گفت ایالات متحدۀ امریکا در زمینۀ آمادگی بهتر کنفرانس جینوا با ما کمک می کند و تعهدات کمک امریکا با افغانستان در زمینه های صحت و معارف، درازمدت است. همچنان در دولت، جامعه و اقتصاد ما ظرفیت ها موجود است که با آن می توانیم، آیندۀ خود را تامین کنیم.

او گفت به پای خود ایستاده شدن و انکشاف دادن منابع خود ما، شعار واهی نیست. هر روز تجربه می کنیم و شاهد هستیم زمانی که ارادۀ ملی موجود باشد، از ظرفیت ها استفاده بهتر صورت گرفته می تواند.

رییس جمهور غنی گفت برخلاف تمام تحلیل ها، تمام اعضای تیم مذاکراتی ما با اتحاد، اتفاق و انگیزۀ قوی از ارزش های ملی و دولت جمهوری اسلامی دفاع می کنند و این نمونه مهم ظرفیت سیاسی ماست.

رییس جمهور غنی گفت تیم مذاکراتی دولت به طالبان پیشنهاد کرده اند که موضوعات اختلافی در روشنایی قرآن کریم، سنت نبوی و شریعت حل شود، اما آنها نپذیرفتند و می گویند که موافقت آنان با امریکا باید اساس باشد، اکنون ببینید که از اسلام چه کسی نمایندگی می کند.

او گفت ملت از وکیلان و قشر سیاسی می خواهد که از اردوی ملی، امنیت ملی و به خصوص اصلاحات عمیق در پولیس ملی حمایت کنند، کار به اهل کار سپرده شود و از ظرفیت سکتور خصوصی نیز استفاده صورت گیرد.

اشرف غنی گفت جمهوریت آغوش بزرگ است، بروید از هیبت الله بپرسید که در کجا پنهان است و چرا افغان‌ها را می کشند. این را که می گویید بالای امریکایی ها حمله نمی کنید درست است، اما چرا بالای ما حمله می کنید، آیا این ها فرزندان شما نیستند، ما هر روز می سازیم و شما آن را ویران می کنید.

رییس جمهور غنی گفت از ظرفیت افغان های مقیم خارج به خاطر آبادانی و عمران کشور استفاده می کنیم. وی از کمک و همکاری شان به افغانستان، تشکر کرد و افزود افغانستان قلب آسیا است و نزدیکترین راه به آسیای جنوبی، مرکزی و غربی است و ما از آن استفادۀ عظیم می توانیم. 

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان معادن در افغانستان، گفت امتداد خط آهن، پایپ لاین ها، لین های برق موقعیت افغانستان را به طلا مبدل می سازد.

رییس جمهور غنی در مورد مدیریت آب ها و با یادآوری از سخنان مرحوم عبدالمجید خان زابلی در مورد آب ها، گفت که بعد از۷۰۰ سال بند کمال خان آب خواهد گرفت، نیمروز سرسبز خواهد شد و در چهار سال آینده، شاهد سرسبزی و شادابی افغانستان خواهید بود.

او با اشاره به ریشه های تمدنی و تاریخی افغانستان، گفت: عمده ترین فرصت ما این است که ریشۀ تمدن اسلامی خود را درک کنیم و یکبار دیگر مرکز عظیم تمدن اسلامی شویم.

رییس جمهور پنج موج تروریزم را تشریح کرد و در مورد خطرات شبکه های جرمی، مواد مخدر و فساد و انکشاف غیر متوازن و برخورد غیرمسئولانه با سرمایه، گفت که بین دین اسلام و تروریزم هیچگونه رابطه ای وجود ندارد و انتحار و تروریزم یک تاکتیک است که هیچ اساس دینی ندارد. 

رییس جمهور گفت که طالبان به گونۀ واضح به مردم افغانستان اطمینان دهند که از شبکه های تروریستی خود را جدا سازند و به اسلامیت و افغانستان اولویت بدهند.

رییس جمهور غنی خطاب به وکلا گفت: دستگاه حکومت به تغییرات اساسی نیاز دارد تا بتوانیم حکومت را خادم ملت بسازیم. وی از وکلا خواست تا به خاطر ایجاد اقتصاد متحرک که بتوانیم تمام مصارف نیروهای امنیتی و دفاعی و ملت خود را تمویل کنیم، دست به دست همدیگر بدهید، این کشور به پای خود ایستاده می شود.

وی خاطرنشان کرد باید بالای یک طرح بنیادی اصلاحات دولتی به نتیجه برسیم، یک اقلیت کوچک، افغانستان را بدنام کرده است، بایید با ارادۀ ملی اصلاحات سرتاسری را انجام دهید و تمرکز را بالای ولسوالی ها معطوف کنید.

وی افزود که بین صلح کردن و اعمار صلح تفکیک قایل شوید و خواهش ما این است که تیم مذاکراتی تان را حمایت کنید و این تیم در خط ملی به پیش میرود و به قوت از منافع ملی نمایندگی می کند.

رییس جمهور کشور گفت که اعمار صلح از ما زحمت و منابع می خواهد؛ باید در تمام عرصه ها تحرک اساسی بیاید. ملت سازی برنامه های منسجم می خواهد خاصتاً از نگاه معارف و تحصیلات عالی.

رییس جمهور تصریح کرد که آیندۀ ما به منطقه ما گرۀ خورده است و روز به روز منطقه اهمیت افغانستان را درک می کند. ایجاد اجماع منطقوی به افغانستان که دارای روابط چند جانبه باشد، از ماموریت های کلیدی ماست.

رییس جمهور در اخیر سخنرانی اش گفت که کابینه جدید دولت جمهوری اسلامی افغانستان را با ادارات مستقل خدمت تان معرفی میکنم و با تایید آن، یک تیم منسجم خواهیم داشت که در تطبیق دیدگاه های ملی، با من همکار خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.