• انتشار: 3 دسامبر 2020
  • ساعت: 10:08
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51548
پرینت

خلیل زاد: دو طرف در دوحه می توانند روی موضوعات دشوار هم به توافق برسند

. نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح کشور همچنان خاطرنشان می‌سازد در این مرحله مردم افغانستان و ایالات متحدۀ امریکا انتظار دارند که دو جانب مذاکره روی یک نقشۀ راه سیاسی و برقراری آتش‌بس سرتاسری و پایدار در افغانستان توافق کنند.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید توافق هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان روی کارشیوۀ مذاکرات صلح نشان می‌دهد که دو طرف می‌توانند روی موضوع‌های دشوار و مهم نیز به توافق برسند.

آقای خلیل‌زاد از توافق هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان روی کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح استقبال می‌کند.

او شام دیروز (چهارشنبه، دوازدهم قوس) در برگۀ توییترش نوشت دو طرف روی یک کارشیوۀ سه برگه‌یی توافق کرده‌اند و این توافق رویه‌های گفت‌وگو روی نقشۀ راه سیاسی و آتش‌بس را مشخص می‌کند.

به باور آقای خلیل‌زاد، این توافق نشان می‌دهد که دو طرف مذاکره در دوحه ارادۀ قوی برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح دارند و می‌توانند روی موضوع‌های دشوار و مهم صلح نیز به توافق برسند. نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح کشور همچنان خاطرنشان می‌سازد در این مرحله مردم افغانستان و ایالات متحدۀ امریکا انتظار دارند که دو جانب مذاکره روی یک نقشۀ راه سیاسی و برقراری آتش‌بس سرتاسری و پایدار در افغانستان توافق کنند.

گفتنی است هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان پس از سه ماه رأی‌زنی سرانجام به نهایی ساختن کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح توافق کردند. این کارشیوه دارای ۲۱ ماده است و اساس مذاکرات صلح و رویۀ پیشبرد این گفت‌وگوها را مشخص می‌سازد. بر اساس گزارش‌ها، این کارشیوه با پادرمیانی دولت قطر، ایالات متحدۀ امریکا و پاکستان نهایی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.