• انتشار: 21 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:48
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37878
پرینت
پشت درهای بسته

خلیل زاد در مورد مذاکرات صلح با طالبان به کنگره امریکا گزارش داد

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، شب گذشته پشت درهای بسته از نه دور مذاکره مستقیم خود با طالبان در مورد صلح افغانستان به کنگره امریکا گزارش داد.

هرچند تا کنون جزییات نشست آقای خلیلزاد با کانگرۀ آمریکا رسانه‌یی نشده‌، اما شماری از دیپلمات‌های وزارت خارجۀ آمریکا از جمله الیس ویلز، معاون وزارت خارجۀ این کشور در امور آسیای جنوبی و مرکزی که در نشست شب گذشته حضور داشت به برخی از پرسش‌ها دربارۀ گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان، پاسخ داد.

خانم ویلز گفت افغانستان کنونی با گذشته تفاوت کرده و طالبان نیز به شماری از اشتباهات‌شان اعتراف کرده‌اند.

معاون وزارت خارجۀ آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی تأکید کرد پس از ۱۸ سال جنگ در افغانستان، هنوز هم گروه‌های هراس‌افگن در این کشور به‌ عنوان تهدید برای امنیت آمریکا حضور دارند.

حدود دو هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به دلیل کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی در حملۀ اخیر طالبان گفت‌وگو با این گروه را لغو کرد.

آقای ترامپ گفته بود، طالبان اگر نتوانند به آتش‌بس در جریان گفت‌وگوهای صلح توافق کنند، هیچ‌گاهی قدرت مذاکرۀ معنادار را ندارند.

پس از لغو گفت‌وگوهای صلح آمریکا با طالبان، گروه طالبان در خبرنامه‌یی گفت که لغو این گفت‌وگوها به ضرر آمریکا است.

پیش از این زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان گفته بود در نُه دور گفت‌وگو با رهبران طالبان در اصول با یکدیگر به توافق رسیده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.