• انتشار: 1 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:25
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37282
پرینت
دور نهم مذاکرات امریکا با طالبان در دوحه به پایان رسید

خلیل زاد به کابل می آید

با پایان یافتن دور نهم مذاکرات امریکا با طالبان در دوحه قطر در نیمه شب گذشته یک شنبه ۱۰ سنبله، زلمی خلیل زاد قرار است به کابل بیاید.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در تویتی کوتاه از پایان این مذاکرات خبر داد و گفت برای مشورت رهسپار کابل می‌شود.

آقای خلیلزاد نوشت:«در آستانه توافقنامه‌ای قرار داریم که خشونت را کاهش داده و روزنه‌ای را به روی افغان‌ها بگشاید تا با هم نشسته در مورد صلح شرافتمندانه و پایدار و یک افغانستان متحد و مستقل که تهدیدی برای امریکا و متحدانش یا هر کشور دیگری نباشد، مذاکره کنند.»

این دور از مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان در روز پنج‌شنبه ۲۲ اگست (۳۱ اسد) در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شده بود.

پیش از این نمایندگان امریکا و طالبان اعلام کرده بودند در این دور، دو طرف به توافق نهایی دست خواهند یافت و توافقنامه‌‎‌ای میان دو طرف به امضا خواهد رسید.

این در حالی است که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا روز پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد حدود ۸۶۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان باقی می‌مانند.

پیش از این طالبان گفته‌ بودند روی خروج نیروهای امریکایی با نمایندگان امریکا به توافق دست یافته و هم اکنون روی موارد دیگر موضوعات مورد بحث رایزنی می‌کنند.

این گروه همچنین تأکید کرده بودند تا زمانیکه یک عسکر خارجی در افغانستان حضور داشته باشد، جنگ در کشور ادامه خواهد داشت.

اما؛ دولت امریکا گفت تازمانیکه از تامین ثبات دایمی در افغانستان مطمئن نشود، تمامی سربازان خود را از افغانستان خارج نمی‌کند.

جنرال جوزف دانفورد رییس ستاد ارتش امریکا نیز روز گذشته برای بار دوم گفت امریکا نمی‌خواهد با خروج کامل سربازان خود از افغانستان، این کشور بار دیگر به پناه‌گاه امن تروریستان تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.