• انتشار: 1 فوریه 2020
  • ساعت: 16:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41316
پرینت

خلیل زاد به کابل آمده است

جعفر دیاب سخنگوی سفارت امریکا در کابل در گفتگو با رسانه ها این خبر را تایید کرد، اما در این مورد جزیاتی ارایه نکرده است.

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل می گوید زلمی خلیل زاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان بعد از سفرش به پاکستان به کابل آمده است.

جعفر دیاب سخنگوی سفارت امریکا در کابل در گفتگو با رسانه ها این خبر را تایید کرد، اما در این مورد جزیاتی ارایه نکرده است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان صبح روز جمعه در یک سفر نامنتظر وارد پاکستان شد، و با مقامات دولت اسلام‌آباد در مورد جریانات و تحولات اخیر منطقه پس از سقوط هواپیمای نیروی هوایی آمریکا در ولایت غزنی و بن بست جدید در مذاکرات صلح با گروه طالبان گفتگو کرد.

گفته می شود در این سفر خلیلزاد با وزیر امور خارجه پاکستان و برخی دیگر از مقامات این کشور دیدار کرده است.

پیش از این نیز مقامات پاکستانی اعلام کرده بودند که گروه طالبان با کاهش خشنونت ها در افغانستان موافقت کرده بودند.

اما حکومت افغانستان گفته بود که طرح اساسی این حکومت برای گفتگوهای صلح، برقراری آتش‌بس است و کاهش خشونت جنبۀ عملی ندارد.

تاکنون ۹ دور گفتگو میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان برگزار شده اما به نتیجه نهایی منتهی نشده است.

در آخرین دور از گفتگوها زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از رسیدن به توافقی “در اصول” با طالبان خبر داد و گفت این توافقنامه برای اجرایی شدن نیازمند تایید آقای ترامپ است.

اما یک هفته پس از آن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفتگو با طالبان را لغو اعلام کرد. آقای ترامپ پس از آن این تصمیم را گرفت که یک حمله طالبان در کابل به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی هم انجامید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.