• انتشار: 15 آوریل 2020
  • ساعت: 15:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43629
پرینت
علی رغم اتهام به همکاری با طالبان

خلیل اندرابی فرمانده پلیس غزنی شد

احمد خان سیرت، سخنگوی پلیس غزنی با تایید معرفی شدن آقای اندرابی به عنوان فرمانده پلیس این ولایت گفت براساس پیشنهاد وزیر داخله و تایید رئیس جمهوری، آقای اندرابی به این سمت گماشته شده است.

گماشته شدن خلیل انداربی به عنوان فرمانده جدید پلیس غزنی خبرساز شد.

او در سال ۱۳۹۵ زمانی که فرمانده پلیس میدان وردک بود، رسما متهم شده بود خودرو خود را در اختیار یک مقام نظامی طالبان در بغلان قرارداده است. آقای انداربی اما دوسال بعد از آن از سوی دادگاه تجدید نظر حکم برائت گرفت.

احمد خان سیرت، سخنگوی پلیس غزنی با تایید معرفی شدن آقای اندرابی به عنوان فرمانده پلیس این ولایت، به بی‌بی‌سی گفت براساس پیشنهاد وزیر داخله و تایید رئیس جمهوری، آقای اندرابی به این سمت گماشته شده است.

او گفت اولویت کاری آقای اندرابی تامین امنیت، مبارزه با جرایم جنایی، قاچاقچیان و فساد اداری است.

اتهام آقای انداربی چه بود؟

در تیر/سرطان سال ۱۳۹۵ عبدالستار بارز، والی وقت بغلان اعلام کرد نیروهای امنیتی، قاری ظاهر، یکی از مسئولان نظامی گروه طالبان را در حالی بازداشت کردند که با خودرویی مربوط به آقای خلیل اندرابی که در آن زمان فرمانده پلیس میدان وردک بود، به کابل منتقل می شد.

محمد صفدر محسنی، رئیس شورای ولایتی بغلان در آن زمان گفت این فرمانده طالبان «مسئول تمام جنایاتی است که در ولایت بغلان در سال اخیر انجام شده‌است.»

آقای محسنی مدعی شد:«اشخاصی که در داخل نظام است و با تروریست و طالب همکار هستند، این افراد با موتر وزارت داخله که بر روی آن نوشته شده پلیس میدان وردک، می‌خواست قاری ظاهر را به مرکز و بعد به جای نامعلوم منتقل کند که توسط امنیت ملی افغانستان بازداشت شد.»

بعد از آن دفتر ریاست جمهوری افغانستان تایید کرد که پرونده خلیل اندرابی به دادستانی فرستاده شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان روز سه شنبه، ۲۶ حمل گفت که آقای اندرابی در ماه عقرب سال ۱۳۹۶ به اتهام “سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای” از طرف محمکه عدلی و قضای مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری محکوم به زندان شده بود.

او افزود در سنبله ۱۳۹۷اما پس از بررسی دادگاه استیناف آقای اندرابی برائت حاصل کرد و این حکم توسط دادگاه عالی نیز تایید شد.

آقای رسولی گفت پرونده دیگر او به اتهام “سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای” اکنون در مرکز عدلی و قضایی زیرکار است که به منظور وضاحت بیشتر و “گرفتن نظر افراد خبره”، این پرونده به نهادهای امنیتی ارجاع شده تا دادستان با توجه به این نظرها درباره تصمیم بگیرد.

قاری ظاهر کی بود؟

به گفته والی وقت بغلان و وزارت داخله افغانستان قاری ظاهر، از افراد کلیدی و مسئول نظامی گروه طالبان در ولایت بغلان بوده که در عملیات نیروهای امنیتی افغانستان در منطقه “چشمه شیر” بغلان زخمی شده‌ بود.

این فرمانده بعد از آن که زخمی شد، به گفته آقای محسنی توسط افرادی که یونیفورم پلیس داشتند به کابل منتقل می‌شد.

وزارت داخله در آن زمان تایید کرده بود، قاری ظاهر هنگامی که می‌خواست برای درمان به کابل منتقل شود، توسط پلیس در ولسوالی دوشی ولایت بغلان بازداشت شد.

وزارت داخله از قاری ظاهر بعنوان طراح و سازمانده “حملات تروریستی” در ولایت بغلان یاد کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.