سیاست

خلیل الرحمن حقانی: به هیچ شخص و گروهی اجازه تجزیه افغانستان را نمی دهیم

مولوی خلیل الرحمن حقانی وزیر مهاجرین و عودت کنندگان طالبان روز گذشته وارد ولایت بدخشان شد و صبح امروز (سه شنبه ۹ قوس) در یک نشست مطبوعاتی در شهر فیض آباد به شهروندان بدخشانی گفت که «برج وحدت دوباره در افغانستان اعمار گردیده و به هیچ شخص و یا گروهی اجازه تجزیه افغانستان داده نمی شود.»

وی گفت: «جنگ طالبان در طول بیست سال گذشته برای تامین امنیت، حاکم شدن نظام اسلامی و محو فساد بود که در کشور تحقق پیدا کرد.»

آقای حقانی همچنین ایجاد فاصله میان مکتب و مدرسه را خشت استعمار یاد نموده و علوم دینی و مدرن را دو بال پیشرفت و ترقی برای کشور عنوان کرد.

حقانی در ادامه سخنانش از قرار داشتن ولایت بدخشان برای رسیدن کمک های بشردوستانه در اولویت برنامه های حکومت سرپرست طالبان نیز خبر داد.

او هدف محوری سفرش به ولایت بدخشان را جلب کمک ها برای بیجا شدگان، فقرا و بیوه زنان، افراد بی سرپناه، اسکان مجدد و حل مشکلات مهاجرین در خارج از کشور بیان نمود.

وی همچنین خطاب به افراد طالبان گفت که از محکمه صحرایی جدا خودداری نمایند و بگذارند قضایا توسط محاکم عدلی و قضایی بررسی شود.

با این حال ابواحمد احمدی معاون والی طالبان برای بدخشان نیز می گوید که «بدخشان از هر لحاظ در خطر تهدید قرار دارد و اگر توجه به وقت نشود، با این جغرافیای وسیع و گسترده و خطوط مرزی مشترک با کشورهای همسایه تهدید قاچاقچیان مواد مخدر نیز بیشتر خواهد شد.»

همچنین مولوی محمد یونس جهادمل رئیس اداره امور مهاجرین و عودت کنندگان طالبان برای ولایت بدخشان نیز در این نشست خبری از ثبت سی هزار مهاجر در این ولایت خبر داد که بیشترشان کمک دریافت نکرده اند.

وی گفت: «با رسیدن فصل سرما و بارش برف و باران راه ولسوالی های دوردست بسته می شود و باید تلاش صورت گیرد تا قبل از بندش راه ها کمک ها به این ولسوالی ها سرازیر گردد.»

با این حال شهروندان ولایت بدخشان از رسیدن فصل سرما سخن می زنند؛ آنان از وزیر مهاجرین طالبان می خواهند که در فصل سرما مردم بدخشان را فراموش نکنند و در قسمت اسکان مجدد باشندگان در حال خطر توجه لازم داشته باشند.

محمد دین خواهانی از باشندگان ولسوالی های مرزی و دوردست بدخشان هر چند از تامین امنیت ابراز خرسندی می کند اما روی باز شدن مکاتب و دانشگاه بدخشان تاکید دارد.

وی همچنین گفت: «بدخشان از نظر حوادث طبیعی بیشتر در معرض خطر و تهدید قرار دارد، بنا باید روی اسکان مجدد باشندگان در معرض خطر توجه جدی صورت گیرد.»

عبدالبصیر حقجو رییس شورای خبرنگاران بدخشان ضمن یادآوری مشکلات باشندگان بدخشان به هیات اعزامی طالبان به این ولایت گفت که بدخشان با جغرافیای بزرگ خود از حوادث طبیعی همه ساله آسیب بیشتری می بیند و باید این ولایت در صدر برنامه های امداد رسانی قرار داده شود.

حقانی اولین وزیر حکومت سرپرست طالبان است که بخاطر استماع مشکلات مردم ولایت بدخشان به این ولایت سفر نموده است.

ولایت بدخشان با داشتن ۲۸‌ ولسوالی واحد اداری و راه‌ های دشوار گذر و طولانی با فرا رسیدن فصل زمستان باشندگان آن از مشکلات اقتصادی که دامن گیر آنان شده است رنج می برند و نیازمند کمک‌های بیشتر از سوی سازمان‌های امدادرسان می باشند.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. تجزیه به نفع مردم کشور نیست اما بر تری خواهی نود فیصد وهفت فیصد مردم را مجبور به یک اقدام با دل نخواسته خواهد کرد که نظام غیر متمر کز را روی دست گیرند اگر قبول نشد جنگ های خانگی دوام خواهدکردبرداشت ونظر من است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا