سیاستِتیتر یک

خلیل‌زاد: مذاکرات با طالبان در دوحه سازنده بود

خلیل‌زاد، امروز در تویتی  نوشت پنجمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان در دوحه قطر که از روز دوشنبه هفته جاری آغاز شده بود، مفید بوده‌است و این گفت‌وگوها از شنبه آینده از سر گرفته می‌شود.

این درحالی است که مذاکرات صلح امریکا با طالبان به مدت دو روز به تعویق افتاده‌است.

طالبان دلیل این تأخیر دو روزه را ارزیابی و مشورت بیشتر بین نیروهای خودی اعلام می‌کند.

خلیل‌زاد در این تویت می‌افزاید: « برای رسیدن به درک درست و در نتیجه صلح واقعی باید با گام‌های آرام و با ثبات برداشته شود.»

وی گفت تمام چهار موضوع کلیدی روی میز مذاکره است.

خلیل‌زاد تأکید کرد همزمان با مذاکرات صلح امریکا با طالبان در دوحه، تلاش برای تشکیل یک تیم همه‌شمول ملی برای گفت‌وگوی بین‌الافغانی و مذاکره با طالبان در کابل نیز ادامه دارد.

 از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، نیز گفت در دو روز گذشته‌ی مذاکرات صلح نمایندگان طالبان با امریکا در دوحه قطر موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان و جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته‌است.

گفتنی است حضور ملاغنی برادر در پنجمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان در دوحه قطر، سبب شده انتظارات از این گفت‌وگوها افزایش یابد.

ملابرادر که به تازگی به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر و نماینده سیاسی گروه طالبان معرفی شده برای اولین بار است که در مذاکرات صلح امریکا با طالبان حضور می‌یابد.

ملابرادر در حالی برای پیگیری مذاکرات صلح با امریکا چندی پیش از زندان پاکستان رها شد که در سال ۲۰۱۰ به اتهام تلاش برای صلح با دولت افغانستان توسط پاکستان دستگیر و زندانی شد.

گفته‌می‌شود جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای بین‌المللی در افغانستان، نیز در دیدار روز دوشنبه هفته جاری خلیل‌زاد با ملابرادر در دوحه قطر حاضر بوده‌است.

ذبیح‌الله مجاهد در این مورد گفت: «ملابرادر مواضع طالبان نسبت به خروج نیروهای خارجی از افغانستان و شرایط در حال تغییر در افغانستان را در دیدار با خلیل‌زاد روشن ساخت و تعهد طالبان در مورد پروسه صلح و تأسیس حکومت اسلامی در افغانستان را بیان نمود.»

 امریکا که در حال حاضر ۱۴ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد در تلاش است طالبان را تشویق کند به طور مستقیم با دولت افغانستان مذاکره کند و قبل از شروع فصل جنگی طالبان در بهار آینده این گروه را به آتش‌بس متقاعد سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا