• انتشار: 12 ژوئن 2019
  • ساعت: 12:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35081
پرینت

خلیل‌زاد در مزار شریف با عطا محمد نور و محقق دیدار کرد

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در سفرش به ولایت بلخ با استاد عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، و استاد محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی، دیدار و گفتگو کرد.

در دیدار خلیل‌زاد با نور و محقق روی وضعیت عمومی سیاسی و امنیتی کشور، انتخابات ریاست جمهوری، پروسه صلح و پیامدهای آن بحث و گفتگو صورت گرفت و سه طرف روی ایجاد اجماع ملی، سیاسی، منطقوی و فرا منطقوی در رابطه به پروسه صلح افغانستان تاکید کردند.

دفتر عطا محمد نور در خبرنامه ای اعلام کرد در این نشست اظهار امیدواری گردید که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، پروسه صلح به نتیجه خوب برسد.

آقای خلیل‌زاد نیز در توییتر خود با اشاره به سفرش به بلخ و دیدار با استاد عطامحمد نور و حاجی محمد محقق نوشته:«در مزار تغییرات زیادی بوجود آمده است. شهر از نگاه ساخت و ساز رونق بسیاری کرده است. من همچنین درباره معظلات امنیتی مشخصی در ولایات فاریاب، جوزجان، بلخ، و سرپل شنیدم. حمایت گسترده ای از یک توافق صلح که حافظ دستآوردهای ۱۸ سال گذشته باشد وجود دارد. ما موافق هستیم.»

در همین حال آقای محقق نیز پس از دیدار با آقای خلیل‌زاد گفت در این دیدار در باره گفتگوهای صلح و نیز انتخابات ریاست‌جمهوری بحث و گفتگو شده است.

وی تاکید کرده در این دیدار همچنان بر سرعت تلاش‌های صلح تاکید شده است.

معاون ریاست اجرایی حکومت افزوده:«بحث‌های مفصل داشتیم پیرامون اینکه پروسه صلح افغانستان باید تسریع شود و کار تشدید شود تلاش ما این است که باید طالبان حاضر به مذاکرات بین الافغانی شوند، تاهنوز مذاکرات نبود دیالوگ بین الافغانی بود.»

به گفته آقای محقق، در این دیدار درباره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز گفتگو شده و طرفین خواهان محدود شدن صلاحیت‌های رییس جمهور غنی شده‌اند.

وی افزوده:«درباره انتخابات هم بحث‌هایی شد که باید در انتخابات نظریات کاندیدها گرفته شود در ارتباط برگزاری انتخابات و استفاده بی رویه حکومت و رییس جمهور فعلی از صلاحیت‌های خودش. صلاحیت‌های رییس جمهور باید محدود شود، در یک روز چند سفیر تعیین می‌شود، در یک روز چند وزیر تعیین می‌شود، در یک روز سی قوماندان امنیته تعیین می‌شود، ده‌ها رییس کمیسیون انتخابات در ولایات تعیین می‌شود، اینها همه بحث‌ها و اعتراضاتی بود که ما داشتیم.»

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، جان بس سفیر امریکا در کابل نیز دوره کاری حکومت وحدت ملی را مطابق قانون اساسی افغانستان پایان یافته دانسته و خواهان محدود شدن صلاحیت‌های رییس جمهور غنی شده است.

سفیر امریکا در کابل با اشاره به انتضاب اخیر در حکومت افغانستان، آن را سوال برانگیز خوانده  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.