• انتشار: 30 اکتبر 2019
  • ساعت: 17:44
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39124
پرینت

خلیل‌زاد در دیدار با مقام‌های سیاسی و نظامی پاکستان بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان تاکید کرد

سفارت امریکا در پاکستان گفت زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور صلح افغانستان​ در دیدارش با مقام‌های ارشد پاکستانی در اسلام‌آباد بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان تاکید کرده است.

سفارت امریکا در اسلام‌آباد، امروز چهارشنبه (۸ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفت آقای خلیلزاد افزون بر دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان با شماری از مقام‌های نظامی این کشور به ویژه با جنرال قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان دیدار و گفتگو کرده است.

سفارت امریکا در اسلام‌آباد، هدف از دیدار آقای خلیلزاد را ” بحث صلح افغانستان” عنوان کرده و افزوده است در این دیدارها همچنان روی “اهمیت کاهش خشونت‌ها در این کشور” بحث و گفتگو شده است.

این در حالی است که عمران خان، نخست وزیر پاکستان، روز گذشته پس از دیدار با آقای خلیل‌زاد تاکید کرده که مهم است تا تمام طرف‌های درگیر در افغانستان گام‌های عملی برای کاهش میزان خشونت بردارند.

دفتر نخست وزیری پاکستان با نشر خبرنامه‌ای افزوده که عمران خان در دیدار با زلمی خلیلزاد گفته که پاکستان مجددا حمایت “دوامدار و صمیمانه” خود را از روند صلح افغانستان اعلام می‌کند.

آقای خلیلزاد در روزهای گذشته از کابل دیدار و با مقام‌های ارشد دولت افغانستان و رهبران سیاسی این کشور گفتگو کرد و بعد از آن به اسلام آباد رفت.

نخست وزیر پاکستان همچنین خاطرنشان کرده که باید از روایت‌های منفی و انجام تلاش‌ها برای تضعیف پیشرفت‌های انجام شده، خوداری شود.

او افزوده که پاکستان به عنوان “دوست صمیمی”، حاضر است که تمام اقدام‌های لازم را درحد توانش انجام دهد، زیرا ثبات در افغانستان و منطقه خواست پاکستان است.

در یک ماه گذشته این دومین بار است که آقای خلیلزاد از پاکستان دیدار می‌کند، اوایل ماه جاری نیز آقای خلیلزاد از اسلام‌آباد دیدار کرد و همزمان هیأتی از دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز به پاکستان سفر کرده بود.

براساس گزارش‌ها در این سفر آقای خلیلزاد بیشتر برای رهایی استادان دانشگاه امریکایی تلاش کرده بود که چند سال قبل توسط طالبان ربوده شدند.

هدف سفر خلیلزاد به کابل رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان خوانده شده است. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان نیز روز گذشته این گفته را تایید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.