سیاست

خلیل‌زاد آغاز ششمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه قطر را رد کرد

پیش‌تر برخی از رسانه‌های پاکستانی و داخلی به نقل از شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، از آغاز ششمین دور گفت‌وگوهای رسمی میان نمایندگان امریکا در دوحه، پایتخت قطر خبر داده بود.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی وزیر خارجه پاکستان روز یک‌شنبه در شهر ملتان این کشور به خبرنگاران گفته بود نمایند‌گان امریکا و گروه طالبان روز دوشنبه، ۲۶ حمل با هم دیدار می‌کنند.

اما زلمی خلیل‌زاد روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل در توییتی نوشته است: «گزارش‌ها مبنی بر این‌که گویا من در دوحه هستم، درست نیست. من از بهار گوارای واشنگتن لذت می‌برم.»

از سوی دیگر، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان با ابراهیم کالین، مشاور ارشد رجب‌طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در واشنگتن، دیدار کرده است.

آقای خلیل‌زاد گفته است امریکا قدردان تعهد ترکیه در قبال افغانستان است و از تمایل این کشور برای حمایت پروسه صلح افغانستان استقبال می‌کند.

انتظار می‌رود ششمین دور گفت‌وگوهای رسمی نمایند‌گان امریکا  و گروه طالبان در آینده نزدیک در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

پیش‌تر نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان، خواهان اعطای صلاحیت بیش‌تر به هیأت مذاکره‌کننده گروه طالبان شده بود.

آقای خلیل‌زاد صلاحیت این هیأت را محدود دانسته و از رهبران گروه طالبان خواسته است به این هیأت صلاحیت گفت‌وگو درباره آتش‌بس را بدهند.

نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان روز دوشنبه، ۲۶ حمل در صفحه توییترش نوشته است: «رهبران ارشد گروه طالبان باید به نمایند‌گان‌شان اجازه دهند که به میز مذاکره حاضر شوند و روی آتش‌بس صحبت کنند.»


 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا