• انتشار: 27 دسامبر 2019
  • ساعت: 02:39
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 40233
پرینت

خلیلی: طالبان با این رئیس جمهور مذاکره نمی کنند

آقای خلیلی گفت: «ارگ نمی‌تواند صلح را در انحصار خود قرار دهد و هرگز با روحیۀ انحصار ما به صلح هم نمی‌رسیم، هرگز.»

محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح افغانستان گفت از آغاز دوبارۀ گفتگوها میان ایالات متحده آمریکا و نمایندگان طالبان حمایت می‌کند.

وی بیان داشت افغانستان با شیوۀ انحصارگرایانه هرگز به صلح نمی‌رسد.

رییس شورای عالی صلح روز گذشته در نشست خبری گفت صلح یک پروسۀ دولتی نیست و طالبان حاضر نیستند با دولت کنونی به ویژه رییس جمهوری کنونی مذاکره کنند.

آقای خلیلی گفت: «ارگ نمی‌تواند صلح را در انحصار خود قرار دهد و هرگز با روحیۀ انحصار ما به صلح هم نمی‌رسیم، هرگز.»

وی تاکید کرد: «اگر بخواهند یک عده‌ صلح را در انحصار خود قرار بدهند، هرگز به صلح هم نخواهیم رسید؛ بلکه مانع صلح خواهیم بود.»

آقای خلیلی گفت حکومت باید بخشی از قضایا باشد؛ اما طرف‌های اصلی صلح، مجموعه‌های سیاسی است که در گذشته با طالبان مخالف و با آن گروه درگیر بوده اند.

او همچنان گفت: «امیدوار بودیم کمیسیون انتخابات، شفافیت را عملی کند، مردم انتظار داشت که رأی شان سبب انتخاب زعیم شان شود. روزی که اعلام نتیجه‌ی ابتدایی بود، مردم واقعا ناامید شدند. کمیسیون انتخابات به شکل بسیار فجیع و رسوا، نتیجه‌ی ابتدایی را اعلام کرد که به هیچ وجه نه برای احزاب سیاسی، نه برای نامزدان و نه برای مردم افغانستان قابل قبول است.»

آقای خلیلی بیان داشت هنوز هم مراحل زیادی تا اعلام نتیجه‌ی نهایی باقی مانده.

وی ابراز امیدواری کرد کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، به گونه‌ی شفاف به شکایت‌های ثبت شده و اعتراض مردم، رسیدگی کند.

رییس شورای عالی صلح همچنان بیان کرد روحیۀ مذاکره با این جریان‌ها در بین گروه طالبان نیز وجود دارد.

وی گفت اکنون فرصت پیشبرد مذاکرات بین‌الافغانی با اشتراک احزاب تاثیرگذار سیاسی، گروه طالبان و نمایندگان حکومت مساعد شده و نباید از دست رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.