• انتشار: 14 آوریل 2020
  • ساعت: 02:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43585
پرینت

خلیلزاد و رهبر طالبان چالش های توافق نامه امریکا-طالبان را بررسی می کنند

زلمی خلیزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، روز سه شنبه ۱۳ مارچ چالش های توافق نامه امریکا- طالبان را با رهبری طالبان در دوحه قطر بررسی می کند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، روز گذشته ۱۲ مارچ برای بررسی موانع تطبیق توافق نامه صلح امریکا با طالبان عازم دوحه پایتخت قطر شد.

وزارت خارجه امریکا اعلام کرد زلمی خلیلزاد ۱۲ اپریل به دوحه سفر کرده است.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا آمده است زلمی خلیلزاد روز ۱۳ مارچ در دوحه با رهبران طالبان دیدار و در مورد موانع و چالش های اجرای توافق نامه صلح امریکا با طالبان گفت و گو می کند.

سفر خلیلزاد به دوحه در حالی صورت می گیرد که حکومت افغانستان و طالبان برای تسهیل مذاکرات بین الافغانی زندانیان یکدیگر را آزاد کرده اند.

از سویی هم «تعهد در مبارزه با تروریزم، اعلام آتش بس، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و مذاکرات بین الافغانی» از موضوعاتی بود که امریکا و طالبان قبل از امضای توافق صلح به تفصیل در مورد آنها صحبت کردند.

طالبان علی رغم امضای توافق نامه صلح با امریکا و تعهد به کاهش خشونت ها نه تنها جنگ را متوقف نکردند که به دامنه حملات تهاجمی و انتحاری خود در افغانستان به ویژه در مناطق ناامن وسعت بخشیدند و به نوعی به تمام تلاش ها برای ختم جنگ در افغانستان از طریق گفت و گو پشت کردند.

به باور کارشناسان امر توافق صلح امریکا با طالبان بیش از آنکه به ختم جنگ در افغانستان بینجامد منافع آمریکا را به پیش می برد که کمک به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو در امریکا یکی از آنها می تواند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.