• انتشار: ۲۶ اسد ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۴۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47226
پرینت

خلیلزاد: مذاکرات بین الافغانی باید هرچه سریع تر برگزاری شود

خلیزاد تأکید کرد تنها محکوم کردن حمله بر خانم کوفی، کافی نیست و همه طرف‌ها باید روند صلح را سرعت بخشیده و مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان ضمن محکوم کردن حمله‌ی مسلحانه بر فوزیه کوفی، عضو هیأت مذاکره‌کننده‌ی صلح دولت افغانستان، همچنان خواهان تسریع روند صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شده است.

آقای خلیل‌زاد بامداد امروز (یک‌شنبه، ۲۶ اسد) در رشته‌تویتی نوشت خانم کوفی مدافع قوی برای حقوق زنان افغانستان و عضو مهم هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان است و حمله‌ی «ناجوان‌مردانه و جنایت‌کارانه» بر او توسط کسانی صورت گرفته است که به دنبال تأخیر و اخلال در روند صلح افغانستان هستند.

او تأکید کرد تنها محکوم کردن حمله بر خانم کوفی، کافی نیست و همه طرف‌ها باید روند صلح را سرعت بخشیده و مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند.

فوزیه کوفی شام روز جمعه در مسیر شاه‌راه پروان – کابل هدف حمله‌ی مسلحانه افراد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه‌ی دست راست زخمی شد.

رییس‌جمهور اشرف غنی، عبدلله عبدالله رییس شورالی عالی مصالحه ملی و شماری از سفارت‌خانه‌های مقیم کابل حمله بر خانم کوفی را محکوم کردند.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت حمله بر خانم کوفی را بر عهده نگرفته است. گروه طالبان دخیل بودن در این رویداد را رد کرده است.

از سوی هم، زلمی خلیل‌زاد درحالی خواستار تسریع روند صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شده است که در روزهای اخیر ارگ ریاست‌جمهوری و طالبان یک‌دیگر را به ایجاد موانع در برابر صلح متهم کرده‌اند.

براساس برخی گزارش‌ها، قرار بود که مذاکرات بین‌الافغانی امروز به‌گونه‌ی رسمی در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شود، اما به نظر می‌رسد که کامل نشدن رهایی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان، آغاز مذاکرات را نیز به تأخیر انداخته است.

رییس‌جمهور اشرف غنی پس از فیصله‌ی لویه‌جرگه مشورتی صلح در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان، فرمان رهایی این تعداد زندانیان را صادر کرد، اما با گذشت شش روز از امضای این فرمان، تنها ۸۰ زندانی از مجموع ۴۰۰ زندانی طالبان رها شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.