• انتشار: 20 سپتامبر 2020
  • ساعت: 11:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48716
پرینت

خلیلزاد: فرصت پیش آمده برای صلح بی نظیر است

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در واکنش به اعلامیه شورای امنیت سازمان ملل گفت فرصت پیش آمده برای صلح در افغانستان بی نظیر است و افغان ها باید به درستی از آن استفاده کنند.


زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در واکنش به اعلامیه شورای امنیت سازمان ملل می گوید حمایت گسترده جهانی از تفاهم سیاسی از طریق مذاکرات و صلح در افغانستان فرصتی بی‌نظیر است و از آن باید استفاده شود.

آقای خلیلزاد شب گذشته (۳۰سنبله) در رشته توییت هایی گفت شورای امنیت سازمان ملل اعلامیه ای را در مورد مذاکرات صلح افغانستان نشر کرده که در آن بر تعهد جامعه جهانی نسبت به «حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و اتحاد ملی» افغانستان تاکید شده است.

خلیلزاد افزود اعلامیه شورای امنیت از دست یابی به یک تفاهم سیاسی که تمام افغانها را در بر گیرد و منطقه و جامعه جهانی در عمل و روحیه از آن پشتیبانی بتواند، حمایت می‌کند.

او تاکید کرد:‌ «این یک موقع بی‌‌نظیر برای افغانستان است؛ نه تنها اینکه جناح های افغان مستقیماً با هم مذاکره می‌کنند، بلکه آنچنانی که در اعلامیه شورای امنیت تذکر یافته، حمایت گسترده جهانی برای تفاهم سیاسی از طریق مذاکرات و صلح در افغانستان وجود دارد، از این فرصت بی‌نظیر باید استفاده شود.»

تشویق مذاکره کنندگان از سوی شورای امنیت برای ایجاد اعتماد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل دو روز قبل در اعلامیه ای از آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح افغانستان در دوحه قطر استقبال و بر تعهد این شورا به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تأکید کردند.

شورای امنیت سازمان ملل در اعلامیه خود بر یک صلح پایدار تنها از طریق یک روند صلح جامع و همه جانبه به رهبری افغانستان که هدف آن آتش بس دائمی و همچنین یک توافق سیاسی فراگیر برای پایان دادن به درگیری می باشد تاکید کرده، مذاکره کنندگان را به ادامه پیگیری اقدامات ایجاد اعتماد از جمله کاهش خشونت و ادامه حسن نیت تشویق کرد.

این در حالی مطرح شده که مذاکرات بین الافغانی افغانستان وارد نهمین روز خود شده است و به گفته وزارت دولت در امور صلح مذاکرات بین الافغانی آغاز خوب داشته، نشست عمومی دو هیئت و گروه های تماس میان دوطرف انجام شده و این روند همچنان ادامه دارد.

ناجیه انوری دو شب قبل در پیامی گفته بود کار روی «طرزالعمل جلسات» جریان دارد و تفاوت دیدگاه ها در دوطرف مذاکرات ایجاب وقت بیشتر برای بحث روی این سند «بنیادی» را می کند تا به نقطه مشترک برسند و این سند بتواند جریان مذاکرات را به پیش ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.