• انتشار: ۱۱ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۲۱
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 67030
پرینت

خلیلزاد: طالبان علیه القاعده کاری نکند، امریکا حمله نظامی می کند

زلمی خلیلزاد نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان تاکید می کند طالبان دشمن شدید داعش در افغانستان است و باید دیده شود چگونه می خواهد با این گروه مبارزه کند.

زلمی خلیلزاد نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان، می گوید در صورتیکه طالبان علیه داعش اقدامی نکند امریکا برای دفاع از خود یک بار دیگر به  افغانستان حمله نظامی می کند.

وی شب گذشته دوشنبه ۱۰ عقرب در مصاحبه با دویچه وله افزود ایالات متحده، در صورت احساس خطر از القاعده در افغانستان دوباره اقدام به حمله نظامی خواهد کرد.

او در مورد فعالیت داعش در افغانستان هم گفت طالبان دشمن شدید داعش است و دیده شود که با این گروه چگونه مبارزه می‌کند.

نماینده پیشین امریکا می‌گوید مسئولیت فروپاشی نظام و وضعیت کنونی افغانستان متوجه او نمی‌شود.

به باور او، نیروهای افغان جنگی که انتظار می‌رفت در برابر طالبان نکردند. خلیلزاد یکی از دلایل این امر، را بی‌باوری این نیروها به حکومت اشرف‌غنی عنوان کرد.

او همچنین افزود حکومت غنی در زمان مناسبی وارد گفتگوهای صلح نشد و در عین حال برای حفظ قدرت در جریان مذاکرات مانع ایجاد می‌کرد.

خلیلزاد درباره این‌که چرا در مراسم تحلیف غنی اشتراک کرد هم گفت برای جلوگیری از جنگ و دو دسته‌شدن نیروهای افغان در این مراسم اشتراک کرد؛ ولی خوشحال نبود.

او پیش‌تر در اظهارات خود گفته‌بود که «لجاجت اشرف‌غنی» برای باقی ماندن در قدرت، خودخواهی نخبگان سیاسی و عدم تمایل سربازان افغان برای مقابله با طالبان موجب فروپاشی دولت افغانستان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.