• انتشار: 25 آوریل 2020
  • ساعت: 12:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43998
پرینت

خلیلزاد: رهبران افغان باید مردم و کشورشان را در اولویت قرار دهند

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفت رهبران افغانستان برای اینکه مردم و کشورشان را دراز فقر و بدبختی نجات دهند باید در نیت و فوریت مردم را در اولویت قرار دهند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان با اشاره به این که توافق‌نامۀ صلح آمریکا و طالبان یک فرصت تاریخی را برای افغانستان فراهم کرده است گفت ایالات متحده و متحدانش، در حقیقت جامعۀ جهانی، از رهبران افغانستان می‌خواهند تا کشور و مردم‌شان را در اولویت قرار دهند.

آقای خلیلزاد در توییتی از اعلامیۀ ناتو برای آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان، توجه رهبران افغانستان برای پایان‌دادن به بحران سیاسی در کشور و رهایی زندانیان استقبال کرده افزود «از اعلامیۀ ناتو، که بر گام‌های کلیدی بعدی متمرکز است و از نظر متحدین برای صلح و ثبات در افغانستان ضروری‌اند، استقبال می‌کنم».

او تأکید کرد رفتن افغانستان به جلو یا ماندن آن در جنگ، فقر و بیماری بست‌گی به این دارد که طرف‌ها با چه فوریت و چه نیتی به این اقدامات می‌پردازند.

حکومت روند رهایی زندانیان طالبان را از بیستم حمل آغاز کرد و تاکنون ۵۵۰ زندانی این گروه را در ۱۸ ولایت از زندان‌ها آزاد کرده است.

شورای امنیت ملی گفته است که  950 زندانی دیگر این گروه نیز بر بنیاد فرمان رئیس جمهور غنی رها خواهند شد.

گروه طالبان نیز در مقابل تاکنون ۶۰ زندانی دولت را در دو مرحله از زندان‌ها آزاد کرده‌اند.

ناتو روز گذشته با نشر اعلامیه‌یی بر ایجاد یک توافق صلح جامع در افغانستان تأکید کرده و از تمامی طرف‌ها خواسته بی‌درنگ تعهدات‌شان را برای کاهش خشونت‌ها عملی کنند.

این سازمان در بارۀ اختلاف‌های سیاسی میان غنی و عبدالله نیز گفته است بازی‌گران سیاسی در افغانستان باید از فرصت پیش‌ آمده برای صلح استفاده کرده و اختلافات‌شان را حل سازند و یک حکومت «فراگیر» ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.