• انتشار: 16 می 2020
  • ساعت: 14:02
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44329
پرینت

خلیلزاد: جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد

خلیلزاد افزود : «اگرچه حمله‌نکردن بر نیروهای امنیتی افغانستان شامل توافق‌نامه نیست، اما آنان (طالبان) روح توافق‌نامه را نقض می‌کنند.»

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان حملات مرگبار اخیر در کابل و ننگرهار را محکوم کرد، آنها را «وحشیانه» ‌خواند و گفت آمریکا با احساس غم‌شریکی با مردم افغانستان حالت آنان را درک می‌کند.

او تأکید کرد جنگ افغانستان راه‌حل نظامی ندارد، مردم از جنگ خسته شده‌اند و از همه طرف‌های درگیر در جنگ خواست به خشونت‌ها پایان دهند.

آقای خلیلزاد این سخنان را روز گذشته جمعه، ۲۶ ثور در یک برنامۀ گزارش‌دهی از اوضاع افغانستان که از سوی وزارت خارجۀ آمریکا برگزار شده بود، بیان کرد.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان گفت: «در داخل و در سطح بین‌المللی اجماع شکل گرفته و هیچ گزینۀ نظامی برای ختم جنگ در افغانستان وجود ندارد.» او یک راه‌حل سیاسی و توافق صلح را درست‌ترین گزینه برای پایان جنگ در اوضاع کنونی افغانستان عنوان نمود.

از سوی دیگر آقای خلیلزاد در بارۀ توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان گفت گروه طالبان به کاهش خشونت تعهد کرده‌اند، اما این توافق به گونۀ مشخص از طالبان نخواسته است به نیروهای امنیتی افغانستان حمله نکنند.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا اما افزود : «اگرچه حمله‌نکردن بر نیروهای امنیتی افغانستان شامل توافق‌نامه نیست، اما آنان (طالبان) روح توافق‌نامه را نقض می‌کنند.»

در حملۀ هفتۀ گذشته بر شفاخانۀ صد بستر دشت‌برچی در غرب کابل و در حمله بر مراسم تشیع جنازه در ولایت ننگرهار ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.

خلیلزاد روز گذشته در تویتی شاخۀ خراسان گروه داعش را عامل این حملات دانست. 

او گفت براساس ارزیابی‌های حکومت ایالات متحده، حملات کابل و ننگرهار از سوی گروه داعش انجام شده است.

او افزود گروه داعش نمی‌خواهد صلح در افغانستان برقرار شود، این گروه منافع‌اش را در صلح افغانستان نمی‎بینند و از همین‌رو تلاش دارند تا خشونت‌ها را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.