• انتشار: 19 اکتبر 2020
  • ساعت: 13:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49787
پرینت

خلیلزاد: تشدید جنگ برای امتیازگیری در میز مذاکره روش نادرستی از سوی طالبان است

خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می گوید اینکه طالبان در میادین جنگ را شدت بخشیده اند تا در میز مذاکره امتیازات بیشتری بگیرند یک محاسبه غلط است.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به اعلامیۀ طالبان گفت اتهامات بی‌بنیاد و اظهارات تحریک‌کننده سبب پیش‌رفت روند صلح نمی‌شود.

نماینده ویژه امریکا در بیانیه ای تویتری به اعلامیۀ شدیدالحن طالبان واکنش نشان داد.

در پی حملۀ هوایی نیروهای امریکایی به مواضع طالبان در ولایت هلمند، طالبان با نشر اعلامیه‌یی نیروهای امریکایی را به تخلف مکرر از توافق‌نامه دوحه متهم کردند و نسبت به پی‌آمدهای آن هشدار دادند.

اما  زلمی خلیلزاد در این ارتباط گفت: «این باور که برای گرفتن امتیاز در میز مذاکرات باید خشونت را شدت بخشید، بسیار خطرناک است.»

به گفته‌ او، این روش می‌تواند روند صلح را آسیب بزند و سبب تکرار محاسبات نادرست گذشته رهبران افغان شود.

طالبان مدعی‌ند پس از تحولات اخیر در ولایت هلمند، نیروهای امریکایی حملات هوایی گسترده را به اجرا گذاشته و از توافق‌نامه دوحه سرپیچی‌ کرده‌اند. به ادعای طالبان، طبق توافق‌نامه دوحه نیروهای امریکایی نمی‌توانند به ‌جز بر مناطق جنگی و در جریان جنگ، حملات هوایی اجرا کنند. طالبان اقدام نیروهای امریکایی را «تحریک‌آمیز» خوانده‌اند.

نیروهای طالبان یک هفته پیش به قصد تصرف لشکرگاه مرکز ولایت هلمند حملات گسترده‌یی را آغاز کردند. در این حمله گسترده برخی حوزه‌های شهر لشکرگاه نیز به تصرف طالبان در آمد. با پیش روی طالبان، نیروهای امریکایی وارد عمل شدند و نیروهای طالبان را بمباران کردند. بمباران هوایی نیروهای امریکایی، مانع پیش‌روی طالبان و اشغال کامل شهر لشکرگاه شد.

بربنیاد توافق‌نامۀ ۲۹ فبروری، طالبان و امریکا روی نوعی آتش‌بس توافق کرده‌اند. از هنگام امضای موافقتنامه صلح میان امریکا و طالبان، تلفات نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان به صفر رسیده است.

زلمی خلیلزاد فرستادۀ ویژۀ امریکا گفت علاوه بر نداشتن تلفات در میدان جنگ، میزان مصرف و هزینۀ نیروهای امریکایی نیز کاهش یافته است. اما طالبان بارها نیروهای امریکایی را به نقض موافقتنامه صلح متهم می‌کنند.

ایالات متحده امریکا تلاش دارد سطح خشونت‌ها را حداقل تا دو هفتۀ دیگر پایین نگه دارد. دو هفته دیر انتخابات امریکا برگزار می‌شود. افزایش حملات طالبان روی افکار عمومی امریکا و رأی دهندگان تأثیر می‌گذارد. اما ظاهراً طالبان در روزهای اخیر از این مطالبۀ امریکا سرپیچی کرده‌اند.

برخی منابع میگویند نمایندگان طالبان در دوحه مخالف تشدید حملات و خشونت‌ها هستند. اما به نظر می‌رسد تصمیم در میدان جنگ از عهدۀ آنان بیرون است.

به گفتۀ منبع، حملات طالبان احتمالاً پس از انتخابات امریکا دو برابر خواهد شد. آنان حتا قصد تصرف برخی مراکز شهرها را دارند.

طالبان در روزهای اخیر حملات گسترده ای‌ را بر مراکز شهرها آغاز کرده‌اند. آنان برای نخستین‌بار، برخی از مناطق فیض‌آباد مرکز بدخشان را نیز تصرف کردند. روز یک شنبه، یک موتر بمبگذاری شدۀ این گروه در ولایت غور، دستکم ۱۲۰ کشته و زخمی برجا گذاشت.

این حملات زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ امریکا را زیر فشار کم‌سابقه‌یی قرار داده است. خلیلزاد که به قول رنگین دادفر سپنتا پیش از این در نقش «سخنگوی طالبان» عمل می‌کرد، به شدت از حملات اخیر طالبان سرخورده شده است. او در اوایل هفته به بروکسل رفت و با دبیرکل ناتو دربارۀ تشدید حملات طالبان و اقدامات بعدی به گفت‌وگو پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.