• انتشار: 24 آوریل 2019
  • ساعت: 16:16
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 34017
پرینت

خلیلزاد به ناکامی پروسه صلح افغانستان اعتراف کرد

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفت هنوز گام های جدی در راستای گفتگوهای بین الافغانی و آتش‌بس با طالبان برداشته نشده ‌است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که روز گذشته از طریق ویدئو کنفرانس با رهبران جوان افغانستان در سفارت امریکا در کابل صحبت می کرد گفت: هنوز گام های جدی در راستای گفتگوهای بین الافغانی برداشته نشده ‌است.
خلیلزاد اظهار داشت در بخش پایان جنگ و آتش بس فراگیر و دائمی نیز هنوز پیشرفتی صورت نگرفته است.
وی بار دیگر با اشاره به زمانگیر بودن توافق صلح تاکید کرد: تا زمانی که روی همه مسائل با طالبان توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی در کار نخواهد بود.
روز گذشته ۱۲۰ جوان از سراسر کشور برای بحث روی روند صلح در سفارت امریکا در کابل گردهم آمده بودند.

خلیلزاد از رهبران جوان افغانستان خواست که در تلاش‌های صلح با او همکاری کنند.
از سوی هم، جان بس سفر امریکا در کابل نیز در مورد آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی گفت: «آیا مردم افغانستان و طالبان می‌توانند به راه حل مسایلی دست یابند که شما را از هم جدا و متفرق ساخته است. تا شما راه همزیستی مشترک را دریابید. پاسخ این سؤال نزد حکومت امریکا نیست. ولی ما آماده هستیم تا در راه یافتن این پاسخ یا پاسخ‌ها با شما کمک کنیم.»

آقای بس با اشاره به تلاش‌های زلمی خلیلزاد افزود که او سعی دارد با افغان‌ها کمک کند که پاسخ این پرسش‌ها را دریابند.

او از جوانان خواست که در مورد صلح با طالبان محلی گفتگو کنند و یک بحث ملی را در این زمینه به راه اندازند.
این در حالی است که زلمی خلیلزا هم اکنون در چارچوب هفتمین دور سفر جهانی و منطقه‌ای خود در مورد صلح افغانستان در بریتانیا به سر می‌برد و با مقام‌های کشور سر گرم گفتگو است.

قرار است خلیلزاد تا دو روز دیگر در نشست سه جانبه امریکا، روسیه و چین روی مسایل صلح افغانستان در مسکو شرکت کنند.

زلمی خلیلزاد به تاریخ ۲۱ اپریل دور هفتم سفر خود در مورد صلح افغانستان را آغاز کرد و قرار است تا ۱۱ می از کشورهای بریتانیا، روسیه، افغانستان، هند، پاکستان و قطر دیدار کند. او در پایان این دور سفر خود با نمایندگان طالبان در قطر نیز مذاکره خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.