• انتشار: ۱۹ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۴۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 61476
پرینت

خلیلزاد برای شرکت در یک نشست سه روزه صلح به دوحه رفته است

وزارت خارجه امریکا افزوده است خلیلزاد در نشست سه روز صلح در دوحه طالبان را تحت فشار قرار می‌دهد تا حملات نظامی‌شان را متوقف و برای حل و فصل مشکلات افغانستان، گفت‌وگو کنند.

وزارت خارجه امریکا اعلام کرد زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان برای اشتراک در یک نشست صلح به دوحه رفته است.

این وزارت شام روز دوشنبه (۱۸ اسد،) با نشر خبرنامه‌ای گفت خلیلزاد در نشست سه روزه صلح دوحه اشتراک می‌کند. به گفته وزارت خارجه امریکا، در این نشست شرکت کنندگان منطقه و جهان برای کاهش خشونت، برقراری آتش‌بس و تعهد به رسمیت نشناختن دولت تحمیل شده با زور فشار خواهند آورد.

این وزارت افزوده است خلیلزاد طالبان را تحت فشار قرار می‌دهد تا حملات نظامی‌شان را متوقف و برای حل و فصل مشکلات افغانستان، گفت‌وگو کنند.

وزارت خارجه امریکا تصریح کرده است این سفر به منظور تدوین پاسخ مشترک بین‌المللی به وضعیت رو به وخامت افغانستان کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر وزارت خارجه امریکا افزاش حملات نظامی طالبان و جنایات ادعا شده در باره نقض بشر در افغانستان را نگران خوانده و گفته است تنها راه حل قضیه افغانستان گفت‌وگو است.

این وزارت خاطر نشان کرده است امریکا برای پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح و اجماع بر سر راه حل سیاسی ادامه خواهد داد.

گفتنی است قرار است امروز دو نشست مهم پیرامون صلح افغانستان در دوحه برگزار شود. در این نشست‌ها امریکا، چین، روسیه، پاکستان، ایران، ازبکستان و ترکیه اشتراک دارند. این نشست برای سه روز ادامه دارد.

گزارش شده در این نشست عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصاحله نیز اشتراک می‌کند.

این نشست در حالی برگزاری می‌شود، جنگ در کشور تشدید شده و طالبان حملات‌شان را بر مراکز ولایات متمرکز کرده و تاکنون شش شهر را تصرف کرده‌اند.

در حال حاضر، شهرهای شبرغان، قندوز، سرپل، زرنج، تالقان و ایبک در کنترل طالبان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.