• انتشار: ۱۷ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۲۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 59085
پرینت

خلیلزاد با عبدالله دیدار کرد/ امریکا از روند صلح افغانستان همچنان حمایت می کند

زلمی خلیل زاد نماینده خاص ایالات متحده امریکا، در دیدار با عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی، گفت امریکا در زمینه مبارزه با تروریسم حمایت از نیرو های امنیتی و دفاعی و کمک های اقتصادی به افغانستان متهعد است.

وی بیان داشت که کشورش با قاطعیت از روند صلح حمایت می کند.

در این دیدار دکتر زلمی خلیل‌زاد گفت با هیأت همراه خود آمده است تا در باره‌ی فصل جدید همکاری‌ها و روابط میان افغانستان و امریکا گفتگو کند.

آقای خلیل‌زاد بیان داشت که کشورش با قاطعیت از روند صلح حمایت می‌کند و در راستای ایجاد اجماع جهانی و منطقه‌ای در حمایت از تلاش‌های صلح کار می‌کند. وی علاوه کرد که وقت آن است تا طرف‌های درگیر خشونت‌ها را کاهش دهند و گفت‌وگوهای جدی و نتیجه‌ بخش را آغاز کنند.

نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا برای صلح افغانستان تأکید کرد که امریکا از اجماع سیاسی و وحدت میان سیاسیون و مردم افغانستان حمایت و استقبال می‌کند و اجماع سیاسی و وحدت داخلی سبب می‌شود تا جمهوری اسلامی افغانستان جایگاه قوی‌تری در تلاش‌های صلح کسب کند.

با تشکر از تلاش‌های آقای خلیل‌زاد، حمایت‌ها و کمک‌های ایالات متحده‌‌ی امریکا و جامعه‌ی جهانی گفتیم که در صحبت‌های شما به نکات اساسی و مهم در فصل جدید روابط میان دو کشور اشاره شد. جمهوری اسلامی افغانستان همیشه در راستای برقراری صلح متعهد بوده است. زیرا جنگ راه حل نیست و مردم ما بیشتر از این نباید قربانی جنگ‌های کور و بی‌معنا شوند. از فرصت پیش‌آمده برای برقراری صلح استفاده‌ی درست صورت گیرد. هیچ طرفی نباید محاسبه اشتباه کند که می‌تواند به زور به جنگ فعلی نقطه‌ی پایان گذارد.

در ادامه تأکید کردیم که حمایت جامعه‌ی جهانی به ویژه امریکا از جمهوری اسلامی افغانستان و روند صلح مهم است. ما از تلاش‌های امریکا برای ایجاد اجماع جهانی و منطقه‌ای در باره‌ی صلح نیز قدردانی می‌کنیم. ما در داخل نیز تلاش داریم تا در این شرایط حساس، اجماع ملی و سیاسی شکل گیرد.

در این نشست معاونان شورای عالی مصالحه‌ی ملی و اعضای رهبری این شوار نیز دیدگاه‌ها و نظریات شان را با جانب امریکا در میان گذاشتند و آقای خلیل‌زاد به سوال‌های آنان پاسخ داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.