• انتشار: 25 اکتبر 2020
  • ساعت: 12:48
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50003
پرینت

خلیلزاد: امریکا بر طالبان و حکومت افغانستان فشار می آورد تا صلح کنند

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفت امریکا بر طالبان و حکومت افغانستان فشار وارد می کند تا راه صلح را پیدا کنند.

در ادامه افزایش خشونت ها و عدم پیشرفت در مذاکرات بین الافغانی زلمی خلیلزاد نماینده خاص آمریکا در امور صلح افغانستان گفت آمریکا به افغانستان و طالبان فشار می‌آورد تا خشونت ها را کاهش داده و هر چه سریع راه صلح را پیدا کنند.

زلمی خلیلزاد ناوقت شب گذشته (۳عقرب) در رشته توییت هایی گفت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تایید کرده که در یک حمله هوایی نیروهای دولتی افغانستان، ۱۲ طفل کشته و شمار زیادی زخمی شدند.

او این حمله هوایی را یک «تراژیدی المناک» خوانده افزوده این محدود به تخار نیست و غیرنظامیان قربانیان موتر بمب ماین های کنار جاده ای و نیز کشتار های هدفمندی می شوند که از سوی طالبان اجرا می‌شود.

خلیزاد خاطرنشان کرد غیرنظامیان مجبور شده اند که از جنگ در لشگرکاه و دیگر مناطق فرار کنند.

او با اشاره به هشدار های امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری که گفته بود با نشرکنندگان تلفات غیرنظامیان در حمله‌ی هوایی نیروهای افغان در ولایت تخار برخورد قانونی می شود گفت: «این حیاتی است که رسانه های مستقل و جامعه مدنی فعال افغانستان گذاشته شوند تا رویدادهای جاری را مستند بسازند.»

نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان تاکید کرد: «پاسخ این وضعیت رنج انگیز در کاهش فوری خشونت ها است که منجر به آتش بس تمام طرف ها گردد. پاسخ در یک تفاهم سیاسی سریع است.»

به گفته او ایالات متحده به طور استثنائی بر کاهش خشونت ها تمرکز دارد و بر هر دو طرف فشار می‌آورد تا خشونت ها را کاهش داده و هر چه «سریعتر» یک راه صلح را بیابند.

افزایش خشونت ها و بن بست مذاکرات

این اظهارات نماینده خاص آمریکا در امور صلح افغانستان در حالی مطرح شده است که با گذشت یک ماه از مذاکرات بین الافغانی در دوحه هیئت حکومت افغانستان و طالبان تاکنون نتوانسته اند در مورد نهایی سازی طرزالعمل مذاکرات به دلیل اختلافات به توافق برسند و در کنار این گروه طالبان حملات شان را افزایش داده اند.

در آخرین مورد از حملات طالبان بیش از ۴۰ نیروی دولتی در تخار و بیش از ۲۶ نیروی دولتی در نیمروز در حملات گروه طالبان کشته شده اند.

از سوی هم در حمله هوایی نیروهای ارتش در ولایت تخار ۱۲ کودک کشته و ۱۴ تن زخمی شدند.

در کنار تلفات نیروهای امنیتی هفته گذشته برای غیرنظامیان نیز هفته خونین بوده است و روز گذشته طارق آرین سخنگوی وزارت داخله اعلام کرد گروه طالبان‌ در یک هفته گذشته ۳۵۶ «تحرک» تهاجمی به شمول دو حمله انتحاری و ۵۲ مورد انفجار ماین داشته اند که در آن ۵۱ غیرنظامی کشته و ۱۳۷ تن زخمی شده اند.

در آخرین مورد از حملات علیه غیر نظامیان روز گذشته ۹ غیرنظامی در انفجار ماین کنار جاده ای در غزنی و نیز ۲۴ غیر نظامی در حمله انتحاری شام روز گذشته در مرکز آموزشی کوثر در غرب کابل کشته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.