• انتشار: 25 جولای 2020
  • ساعت: 15:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46159
پرینت

خلیلزاد: امریکا از سطح بالای خشونت ها ناراضی ست

آقای خلیل‌زاد در نشستی که روز گذشته، جمعه، سوم اسد، به میزبانی انستیتیوت صلح امریکا برگزار شده بود، گفت سطح بالای خشونت‌ها در افغانستان قابل قبول نیست.

در پی افزایش حملات تهاجمی طالبان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه‌ وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان در نشستی گفت امریکا از افزایش خشونت‌ها در افغانستان «ناراضی» است.

آقای خلیل‌زاد در نشستی که روز گذشته، جمعه، سوم اسد، به میزبانی انستیتیوت صلح امریکا برگزار شده بود، گفت سطح بالای خشونت‌ها در افغانستان قابل قبول نیست. در این نشست ویدیویی، سفیران افغانستان، ازبکستان و قزاقستان نیز شرکت کرده بودند.

به گفته او، شمار تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان نسبت به زمان مشابه سال گذشته، کاهش یافته است.

فرستاده در این نشست افزود با وجود سطح بالای خشونت‌ها، میزان تلفات نیروهای امنیتی و افراد ملکی کاهش قابل ملاحظه داشته است.

این اظهارات آقای خلیل‌زاد در حالی مطرح می‌شود که شورای امنیت ملی از افزایش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر خبر داده است. روز گذشته دفتر شورای امنیت ملی گفت که به صورت میان‌گین روزانه شانزده غیرنظامی در کشور کشته می‌شوند.

فرستاده در این نشست ابراز امیدواری کرد با آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، خشونت‌ها نیز کاهش یابد.

رویا رحمانی، سفیر کابل در واشنگتن در این نشست خواستار حمایت کشورهای آسیای میانه از روند صلح افغانستان شد.

 جولان وکاوبوف، سفیر ازبکستان در واشنگتن گفت تلاش‌های مرتبط به روند صلح نباید حقوق اساسی شهروندان افغانستان را که در قانون اساسی و قوانین بین‌المللی تضمین شده، از بین ببرد.

سفیر قزاقستان در واشنگتن از آمادگی کشورش برای میزبانی از مذاکرات بین‌الافغانی خبر داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.