اجتماعیاقتصاد

خشکسالی و تاثیرات آن روی مالداری کشور، مورد بحث قرار گرفت

در این جلسه؛ ابتدا، دلاور فیضان رئیس عمومی ادارۀ کوچی‌ها، گزارشی را در مورد تأثیرات منفی خشک ‌سالی و آسیب‌های ناشی از آن روی وضعیت مالداری و کوچی‌ ها به جلسه ارائه کرد و خواهان اقدامات جدی حکومت دراین زمینه شد.

در ادامه، نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری نیز گزارشی از اقدامات آن وزارت را در رابطه به تشخیص ساحات و ولایات آسیب‌پذیر، ظرفیت تولید خوراکه ‌های حیوانی، پلان توزیع و اقدامات انجام شده در زمینه به جلسه ارائه کرد.

وی پیشنهاداتی را در مورد تخصیص بودجه از جانب وزارت مالیه، سهولت لازم در پروسۀ تدارکات خوراکه حیوانی و در صورت نیاز خریداری مواد خوراکه حیوانی از کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان و ترکیه مطرح کرد.

آقای درانی همچنین تقاضا کرد که هیئتی دراین خصوص تعیین شود و پروسۀ توزیع خوراکه‌ های حیوانی در همکاری با ادارۀ مستقل ارگان‌ های محلی انجام پذیرد.

وی گفت که جهت رسیدگی عاجل به نجات مواشی از هلاکت، برنامه اضطراری دوماهه ای ترتیب‌ داده شده و در صورتی ‌که این برنامه جوابگو نباشد این پلان تا ۹ ماه تمدید می‌گردد.

رئیس ‌جمهور دراین مورد گفت: «باید پیش ‌بینی از وضعیت وجود داشته باشد که کدام مشکلات با امکانات دست‌ داشتۀ داخلی قابل حل است و علوفه موجود باید به دسترس مالداران قرار گیرد و در صورت نیاز از سه کشور متذکره خریداری گردد.»

آقای غنی خاطرنشان ‌ساخت که برای کوچی‌ها در مسیر انتقال، کمک ‌رسانی صورت گیرد و با دونرها نیز در مورد منابع صحبت شود.

وی تأکید کرد که باید از وضعیت عمومی تحلیل واضح وجود داشته باشد.

او همچنین در این جلسه بر توزیع عادلانۀ علوفه و خوراکه ‌های حیوانی و نظارت کمیته‌ های ولایتی مربوط به حالت اضطرار در همکاری با شوراهای محلی میثاق شهروندی و اردوی ملی تأکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا