• انتشار: 22 سپتامبر 2020
  • ساعت: 01:32
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 48822
پرینت
در سخنرانی غنی به مناسبت روز جهانی صلح مطرح شد

خشونت های میراثی چهل ساله باید با برقراری صلح پایان یابد

آقای غنی که در مراسمی به مناسبت روز جهانی صلح در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «مبارزه شبکه‌ی القاعده و شبکه‌های مخرب آن یک تهدید و موج پنجم جنگ بین‌الملی است. ما (افغانستان) به یک میدان جنگ ناخواسته تبدیل شدیم. جمع‌کردن این‌ها صلح است و هدف ما از صلح ختم اساسی تمامی خشونت‌ها است.»

رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید هدف دولت از برقراری صلح، ختم اساسی تمامی خشونت‌های میراثی ۴۰ سال گذشته می‌باشد.

آقای غنی که روز (دوشنبه، ۳۱ سنبله) در مراسمی به مناسبت روز جهانی صلح در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «مبارزه شبکه‌ی القاعده و شبکه‌های مخرب آن یک تهدید و موج پنجم جنگ بین‌الملی است. ما (افغانستان) به یک میدان جنگ ناخواسته تبدیل شدیم. جمع‌کردن این‌ها صلح است و هدف ما از صلح ختم اساسی تمامی خشونت‌ها است.»

او همچنان تأکید کرد برای برقراری صلح پایدار باید روی «اعمار صلح» اقدام شود. رییس‌جمهور کشور رسیدن به صلح را «یک کمان رستم» خواند و تأکید کرد که کار اصلی باید «اعمار صلح» باشد.

او افزود دولت افغانستان برای ادغام حداقل ۶۰ الی ۱۲۰ هزار جنگ‌جوی گروه طالبان برنامه و آمادگی دارد. همچنان به گفته‌ی او، پس از برقراری صلح لازم است که اعضای طالبان در اقتصاد رسمی و قانونی کشور جذب شوند و سرمایه‌های‌شان نیز از خارج به داخل افغانستان انتقال داده شود.

او همچنان گفت خواست اصلی مردم افغانستان صلح است و تا مرحله‌ی آغاز مذاکرات به سختی رسیده است و دولت تمامی موانعی که طالبان ایجاد کرده بودند، را برداشته است.

رییس‌جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد برقراری صلح بدون هم‌پذیری، قربانی و سازش ممکن نیست. او مردم را به حوصله‌مندی فراخوانده، گفت طالبان از خدا می‌خواهند که دولت از میز مذاکره کنار برود.

آقای غنی در ادامه تأکید کرد برقراری صلح برای رشد اقتصادی و محو فقر و ثبات سیاسی ضروری است.

او گفت از زمان کودتای ثور تا نشست بُن، افغانستان ۲۴۰ میلیارد دالر را از دست داده است.

رییس‌جمهوری کشور از گروه طالبان نیز خواست آتش‌بس را بپذیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.