اجتماعیِتیتر یک

خشنونت علیه زنان نسبت به سال قبل بیش از ۵ درصد افزایش یافته است

قدریه یزدان پرست، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر، امروز دوشنبه در تجلیل از روز جهانی زن گفت که در سال جاری خورشیدی حدود ۵٫۱۰۰ مورد خشونت ثبت شده است که ۵٫۳۲ درصد افزایش را نشان می دهد.

در سال گذشته خورشیدی حدود ۴۳۰۰ مورد خشونت علیه زنان ثبت شده بود.

خانم یزدان پرست اما اضافه کرد مشخص نیست که علت این افزایش آگاهی مردم از حقوق شان و ثبت موارد خشونت است یا اینکه خشونت ها افزایش یافته است.

گفتنی است که ثبت خشونت علیه زنان از ۱۹۰۰ مورد در سال ۹۱ به حدود ۵ هزار مورد خشونت در سال جاری رسیده است که برخی از اگاهان بر این باورند ثبت ها بیشتر شده است.

مشارکت سیاسی زنان شاخص توسعه

کمیسیون مستقل حقوق بشر به مناسبت روز جهانی زن (۸ مارچ) گفت که مشارکت سیاسی زنان شاخص کلان توسعه و کم رنگ بودن حضور زنان نشانه عقب ماندگی کشورهاست.

خانم یزدان پرست، در این نشست گفت که مشارکت زنان نباید منجر به تشکیل یک طبقه صاحبان قدرت و عاملان اقتدار در نظام را ترویج کند.

هر چند وی اعلام کرد که خشونت ها علیه زنان بیش از ۵ درصد افزیش یافته است اما او معتقد است که نشر آمار و ارقام به زنان صدمه می زند و این نوع برخوردها باعث تحقیر شدن زنان می گردد.

کمیسیون حقوق بشر در این نشست از حکومت خواست که راهکارهایی را مد نظر بگیرد تا زنان از نظر اقتصادی و رفاه اجتماعی تامین شود، طرح و تحقق معیار مشابه جنسیتی برای زن و مرد داشته باشد و زنان به قدرت به صورت کامل دسترسی داشته باشند.

همچنین گفته شد که دولت از حرکت های نمایشی و کلیشه ای خود پایان دهد و زنان را به صورت درست در قسمت اگاهی و آزادی حمایت کند.

گفتنی است که دولت بر اساس قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل مکلف به حمایت زنان در اداره های دولتی است.

هر ساله به مناسبت رسیدن هشت مارچ اداره های دولتی این روز را تجلیل می کند ولی تاکنون حقوق زنان همانند سایر گروه های اجتماعی در کشور پایمال می شود.

بدین منظور کمیسیون مستقل حقوق بشر از دولت می خواهد که برنامه ملی اصلاحات برای مشارکت سیاسی زن تدوین شود، جنبش سیاسیی زنان با مشارکت نخبگان تشکیل گردد و اسیب شناسی زنان تحلیل گردد.

همچنین خواسته شد که فعالیت های سیاسی و مدنی زنان در جامعه بازتاب داده شود تا برای تحقق خواست های بشری زنان زمینه مساعد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا