اجتماعیِتیتر یک

خشم گسترده مردم و ادامه واکنش ها به تصمیم طالبان برای منع تحصیل دختران

در حالی که قرار بود امروز (چهارشنبه ۳ حمل) تمامی مکاتب به روی دانش آموزان باز شوند، اما امارت اسلامی طالبان در لحظات آخر مجددا به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه حضور در صنف های درسی شان را نداد.

این تصمیم ناگهانی طالبان موجب خشم  گسترده و واکنش های فراوانی از سوی مردم افغانستان و دنیا و نهادهای بین المللی به شمول سازمان ملل متحد و دیده بان حقوق بشر گردیده است.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه پیشین در حساب فیسبوکش نوشته است «دسترسی به تعلیم و تربیه از حقوق اساسی اسلامی و مدنی شهروندان کشور است. بسته شدن دروازه های مکاتب به روی دختران در آغاز سال تعلیمی خلاف توقع و انتظارات مردم افغانستان است.»

مارکوس پوتزل سفیر آلمان برای افغانستان مقیم در دوحه نیز در حساب توییتری اش نوشته است طالبان در حال نقض تمامی تعهدات بین المللی خود می باشند.

وی گفته است که این تصمیم بر خلاف وعده های پیشین دولت دو فاکتوی افغانستان است.

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان نیز در توییتی گفت که این تصمیم طالبان ناامید کننده است و بر خلاف تضمین ها و تعهدات طالبان می باشد.

سازمان دیده بان حقوق بشر هم در پیامی این تصمیم طالبان را «شدیدا ظالمانه» خوانده است و دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز ابراز تاسف کرد و خواستار توضیح از سوی مقامات طالبان شد.

گفتنی است که وزارت معارف امارت اسلامی طالبان امروز (چهارشنبه ۳ حمل) در یک اطلاعیه فوری از حضور دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم در مکاتب الی امر ثانی جلوگیری کرد و حضور مجدد این دانش آموزان در صنف های درسی شان را منوط به فراهم شدن شرایطی متناسب با رسم و رواج افغانی عنوان نمود.

علاوه بر این واکنش ها، شمار زیادی از مردم افغانستان نیز در شبکه های اجتماعی به این تصمیم طالبان واکنش نشان داده و ابراز خشم کرده اند.  

شماری از فعالین مدنی زن نیز گفته اند که حجاب اسلامی بهانه طالبان است، و «زن ستیزی» برنامه اصلی آنان می باشد.  

بیشتر بخوانید:

واکنش دیده بان حقوق بشر به اعلام تعطیلی مجدد مکاتب دخترانه؛ این یک زنگ خطر جدی است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا