امنیت و جرایمِتیتر یک

خشم گسترده شهروندان افغانستان از تیرباران یک جوان پنجشیری توسط طالبان

ویدیویی به تازگی در شبکه های اجتماعی نشر شده که در آن دیده می شود یک جوان پنجشیری توسط چند تن از افراد مسلح طالبان در یک محاکمه صحرایی تیرباران می گردد. نشر این ویدیو خشم گسترده شهروندان افغانستان را به دنبال داشته است.

در این ویدیو دیده می شود که یک جوان پنجشیری با دستان از پشت بسته قسم می خورد که نظامی نیست و هیچ ارتباطی با نظامیان ندارد، اما افراد طالبان بدون توجه به حرف هایش، او را پس از چند دقیقه مکالمه تیرباران می کنند.

ظاهرا این محکمه صحرایی حدود ۶ ماه پیش رخ داده اما ویدیوی آن به تازگی در فضای اجتماعی درز کرده است؛ اتفاقی که فرمان «عفو عمومی» اعلام شده از سوی طالبان را بار دیگر زیر سوال برده است.

برخی منابع مردمی از ولایت پنجشیر به خبرگزاری رها در این خصوص گفته اند که این جوان «بلال» نام داشت و ساکن اصلی قریه «حصارک» از ولسوالی رخه ولایت پنجشیر بود.

این منابع گفته اند که این جوان در قریه اش معلم بود و صاحب دو اولاد می باشد.

آنها علاوه کرده اند که این جوان پس از آن که در دره ای در ولایت پنجشیر با افراد طالبان روبرو می گردد، آنها به زور لباس های او را در می آورند و لباس های نظامی به تن او می دهند و سپس می گویند که به راهش ادامه دهد.

این جوان پس از چند دقیقه پیاده روی با گروهی دیگر از افراد طالبان مواجه می گردد و آنها وی را بخاطر داشتن لباس نظامی متهم به نظامی بودن کرده و تیرباران می کنند.

درز این ویدیو در فضای اجتماعی بار دیگر خشم گسترده مردم را به دنبال داشته است و سبب شده که بسیاری ها «عفو عمومی» اعلام شده از سوی امارت اسلامی را «دروغ» بخوانند.  

در همین حال، سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله امارت اسلامی روز گذشته (پنجشنبه ۱۹ حوت) در دیدار با خانم «میشل باشله» کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که امارت اسلامی پیشرفت هایی در تفکر ریشه کن ساختن «انتقام» داشته است.

بیشتر بخوانید:

سراج الدین حقانی: در ریشه کن ساختن تفکر «انتقام» پیشرفت هایی بدست آمده است

ویدیوی این محاکمه صحرایی را تماشا کنید: (تماشای ویدیو ممکن است برای برخی آزار دهنده باشد)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. خیلی ناراحت شدم😞. ما هم در ایران گروه طالبان داریم از این نمونه، که به نام اسلام ۴۳ ساله، با زور اسلحه به ما حکومت میکنند ، این گروه اسلامی که به نام آیت الله ها و نمایندگان خدا بر روی زمین خودشون رو معرفی میکنند؛ کشت و کشتار میکنند ولی مخفیانه و با صحنه سازی. مانند: کشته شدن خبرنگاران در اثر سقوط هواپیما و چپ کردن مینی بوس فعالان محیط زیست ؛ یا خودکشی زندانیان در زندان، و یا اعدام افراد سیاسی یا حتی معمولی به نام همراه داشتن مواد مخدر اونها را اعدام میکنند و هزاران موارد دیگه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا