اجتماعی

خرید و فروش اسلحه و مواد مخدر در «سه شنبه بازار» و «جمعه بازار» فراه

منابع آگاه در ولایت فراه که نخواسته نامی از آنها برده شود امروز (سه شنبه ۶ میزان) به خبرنگار خبرگزاری رها می گویند: “سه شنبه بازار و جمعه بازار در ولسوالی های خاک سفید، بکواه و پشترود این ولایت است که در آن به شمول اسلحه و مواد مخدر دیگر اجناس نیز خرید و فروش می شود.”

این منابع می گویند که در دوره حکومت قبلی نیز خرید و فروش اسلحه و مواد مخدر در این بازارها صورت می گرفت و حتی برخی مقام های محلی نیز در آن دوره آن را تایید کرده بودند.

شاه محمود نعیمی معاون شواری ولایتی فراه در حکومت پیشین تایید کرده بود که در «جمعه بازار» ولسوالی «خاک سفید» فراه هر نوع معامله ای صورت می گرفت.

منابع علاوه می کنند گرچه با روی کار آمدن دوباره طالبان بر افغانستان، جنب و جوش از بازارهای یاد شده کاسته شده است و افراد طالبان بارها اعلام کرده اند که با خرید و فروش اسلحه و مواد مخدر در این بازارها برخورد می کنند، اما همچنان در این بازارها بصورت مخفیانه معاملات این چنینی صورت می گیرد.

محمد رفیع هاشمی یک تن از ساکنان ولایت فراه می گوید این که افراد طالبان اعلام کرده اند انجام این گونه معاملات در این بازارها ممنوع است، باید گفت که ولسوالی های دور افتاده ولایت فراه طی دو دهه گذشته در کنترل طالبان بوده است و از همین دست معاملات در همین ولسوالی ها طی این دو دهه صورت می گرفت و آنها نیز از آن اطلاع داشتند.

محمد قیوم حکیمی یک تن از فعالین مدنی در ولایت فراه ضمن نگرانی از انجام این گونه معاملات گفته است خرید و فروش اسلحه در این بازارها بیشتر از مواد مخدر صورت می گیرد، و دولت موقت به رهبری طالبان باید هر چه سریع تر در این راستا اقدام کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا